Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie asigurari sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie asigurari sociale

Avand in vedere includerea in contributia individuala de asigurari sociale a cotei de 3,5% aferenta fondurilor de pensii administrate privat, la cei care nu au pensii private, la contributia individuala se plateste mai putin cu 3.5% si mai mult cu acest procent la contributia datorat de angajator?
Nu se intampla acest lucru
Contributia individuala datorata la CAS este aceeasi ,numai ca in cazul in care s-a aderat la un fd. de pensii privat pilonul II,pensii private obligatorii, din suma retinuta si virata ,cota respectiva se redirectioneaza catre fd. respectiv,prin Casa de Pensii.