Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere minor

Va expun succint situatia.
Divort, custodie copil, stabilire pensie intretinere copil - data martie 2011
Divortul pronuntat - hotarare definitiva si irevocabila (martie 2011), cu apel de 30 zile pe celelate capete.
Am facut apel pe capatul de cerere privind acordarea pensiei incepand cu data intentarii actiunii (ci nu cu data pronuntarii divortului)
La Tribunalul Bucuresti (unde a avut loc apelul) s-a schimbat in parte sentinta, in sensul ca s-a acordat pensia incepand cu data intentarii actiunii de divort. Cu apel in 15 zile de la comunicare.
Comunicarea s-a facut pe 17.Dec.2011. Nu s-a facut recurs(fostul sot nu a facut recurs)
Intrebare:
De la Tribunalul Bucuresti (unde a avut loc apelul) se trimite adresa de poprire fostului sot la serviciu? Sau se intoarce dosarul la fond si de aici se trimite adresa de poprire pe salariu. Mentionez ca pana acum am primit pensia de intretinere prin poprire pt. ca asa am solicitat de la inceput (la instanta de fond).
Cam cat poate dura pana se intoarce dosarul la fond?

Multumesc frumos
Va trebui sa faceti dv o cerere catre Judecatorie prin care sa solicitati infiintarea popririi asa cum a fost dispus in ultima decizie pe care o aveti. Specificati si faptul ca s-au epuizat caile de atac si atasati la cerere si o copie dupa decizia Tribunalului. Nu trebuie sa asteptati ca dosarul sa se intoarce la Judecatorie, iar acolo sa se sesizeze cineva in legatura cu poprirea, veti astepta mult si bine asa. Din moment ce veti depune cererea, Judecatoria va solicita dosarul de la Tribunal.