Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt nascut in ianuarie 1949 si am realizat stagiile de cotizare:
* 29 ani + 21 zile - grupa 1 (pana in 30 martie 2001)
* 1 an + 6 luni + 28 zile - grupa 2 (pana in 20 oct 1970)
* 7 ani + 9 luni + 4 zile - conditii normale
In 09.09.2006 am iesit la penie cu grupa 2. Ulterior, grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca. Recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010. Va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (anul 2006 sau 2010) sau in functie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?
Va multumesc!
O parere de nespecilist.Stagiul complet ar trebui sa fie la nivelul lunii septembrie 2006 respectiv 30 de ani si 11 luni.Plata restantelor sa se faca pe 3 ani in urma(in termenul general de prescriptie)daca instanta nu a dispus toata perioada din urma.Astept cu mare interes si alte opinii(interpretari)ale specialistilor.O zi buna tuturor.
Stagiul dvs.complet de cotizare este cel aferent lunii Feb. 2010, adica de 32 ani si 6 luni
Eu sustin in continuare ca stagiul complet de cotizare este 30 de ani si 11 luni corespunzator lunii si anului in care s-a deschis dreptul la pensie.Nu se poate(nu cred) ca pe o decizie de pensionare sa apara barbat nascut in ianuarie 1949 cu reducerea varstei de pensionare de 15 ani(pentru 29 de ani in Grupa I-a de munca ) din 64 de ani si 8 luni sa aiba un stagiu complet de cotizare la nivelul lunii februarie 2010.Singurul lucru pe care nu-l stapanesc este punctul(D) din decizia de pensionare:Plata drepturilor se va face incepand cu data:.......... si asupra caruia mi-am exprimat pozitia in postarea anterioara.Asadar sa asteptam si interpretarea specilistilor.Deasemeni,cel care a deschis acest topic ne poate spune la ce stagiu complet de cotizare s-a raportat punctajul mediu anual in urma acestei recalculari.Nu cred ca nu este in posesia deciziei de recalculare,daca aceasta a fost depusa in luna februarie 2010.O seara buna.
biwak03 a scris:
In 09.09.2006 am iesit la penie cu grupa 2. Ulterior, grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca. Recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010. Va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (anul 2006 sau 2010) sau in functie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?

Este exclus ca stagiul complet de cotizare sa fie cel din septembrie 2006. La acea data nu aveati hotarare judecatoreasca, deci nu se poate discuta despre recalcularea drepturilor de pensie retroactiv, avandu-se in vedere stagiul complet de cotizare din anexa 3 a Legii nr. 19/2000.

Presupun ca ati depus cererea de recalculare dupa ce hotararea a ramas irevocabila. Stagiul complet de cotizare nu poate fi altul decat cel aferent lunii februarie 2010, data depunerii cererii de recalculare, cu o singura conditie: in dispozitivul hotararii judecatoresti sa nu existe prevedere contrara.

@Carp Mircea
Puteti sa sustineti ce doriti, dar discutam despre perioada lucrata in grupa I de munca recunoscuta prin hotarare judecatoreasca pronuntata ulterior datei de septembrie 2006. Deci nu inteleg ce sustineti, de fapt.
La deschiderea dreptului de pensie din 11.09.2006, data la care beneficiam de 30ani grupa 2 de munca, stagiul complet de cotizare la care s-a raportat punctajul mediu anual a fost de 34 ani + 4 luni.
In urma deciziei de pensionare din 2010 (recalculare facuta cu grupa 1 de munca recunoscuta prin hotarare judecatoreasca) stagiul complet de cotizare a fost stabilit tot la 34 ani + 4 luni lucru care m-a determinat sa va solicit ajutorul, avand in vedere ca pot contesta aceasta decizie.
Domnule Carp, multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra. La fel cum spuneati, astept cu nerabdare ca specialistii sa formuleze un raspuns problemei mele.
O seara buna!