Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordonanta presedintiala

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca completul de judecata care are in lucru un dosar de O.P. studiaza si dosarul de fond?
Multumesc.
Nu , judecatorul care solutioneaza cererea de ordonata nu poate sa analizeze si fondul pricinii.Se are in vedere doar luarea unor masuri cu caracter temporar .
Judecatorul care solutioneaza ordonanta presedentiala nu se intersecteaza cu fondul decit pentru a analiza asa-numita de catre juristi "aparenta in drept", adica daca vazut "din avion" cel care a facut cererea de op are dreptatate, dar jud.care solutioneaza op da numai o hotarire temporara.
Eu am avut o cerere op , iar la termen judecatoarea a spus "am studiat dosarul de fond", fiind la aceeasi judecatorie. probabil ca sa vada si ea ce era scris acolo, dar teoretic nu ar trebui sa procedeze asa.

Magistratul respectiv a depasit cadrul legal cu care a fost investit sa judece o cerere de ordonanta presedintiala...
tudorioan a scris:

Magistratul respectiv a depasit cadrul legal cu care a fost investit sa judece o cerere de ordonanta presedintiala...

pai si cum " pipaie fondul"..sautre sa-l creada ceea ce afirma recl din ordX-(
Nu, judecatorul trebuie sa "pipaie" continutul dispozitiilor cu privire la ordonanta presedintiala, din Codul de procedura civila si, daca este cazul, jurisprudenta in materie... Alte probleme?