Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala autoturism
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala autoturism

Cum se calculeaza valoarea de despagubire in cazul daunei totale in urma unui accident auto.
Mentionez ca auto are anul de fabricatie 2006 si aprox. 35.000 km, iar valoarea asigurata prin casco este de 3360 euro.
AMGanea, utilizator
maxim valoare asigurata
Daca deschideti dosar de dauna la asiguratorul Casco atunci vi se va scade din valoarea de 3360 euro doar fransiza in caz de dauna totala care poate varia in functie de asigurator intre 10-25% .... trebuie sa va uitati in polita Casco.
Fransiza este de 100 euro. Numai ca inspectorul de dauna spunea ceva de calculul valorii de despagubire in functie de nr. km si an de fabricatie, dar in nici un caz valoarea de 3260 euro
Valoarea de despagubire este cea din polita CASCO (daca aceasta a fost calculata corect) scazandu-se eventualele fransize la avarie totala precum si valoarea epavei.
Valoarea oricarei despagubiri se calculeaza in primul rand in functie de contractul asigurarii...(cea mai mare normalitate e ...umanitatea...)