avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Legalitate studio online hostessing (videochat)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Legalitate studio online hostessing (videochat)

Buna ziua. Prin intermediul acestui post doresc sa apelez la expertiza dumneavoastra, atat din punct de vedere juridic, cat si contabil, pentru a intocmi formele legale pentru un studio de online hostessing (mai popular, videochat). Imi cer scuze anticipat si apelez la rabdarea dumneavoastra pentru mesajul lung, dar am dorit sa pictez o imagine cat mai clara privitoare la aceasta activitate si speta in cauza.

In momentul de fata lucram cu 3 site-uri, doua din S.U.A. si unul cu sediul in Luxemburg. Din informatiile pe care le-am cules din diverse parti, inclusiv din acest forum, activitatea ar putea fi declarata sub forma de export de servicii. Mai ales ca am observat in ultimul timp cateva studiouri mari din Bucuresti ca au anunturi platite in presa in care marjeaza pe faptul ca sunt legali si declara absolut toate veniturile.

Sunt dispus sa platesc pentru consultanta juridica si contabila pentru aceasta speta in conditiile in care compania/persoana cu care voi colabora are experienta cu acest tip de activitate, firma / firmele cu care colaboreaza au avut controale si au fost in regula si imi poate pune la dispozitie toate informatiile pentru a putea intra in legalitate si a nu avea probleme cu A.N.A.F. sau I.T.M., sau de altfel cu nici o institutie a statului.

Informatii care pot completa incadrarea spetei: modelele intra online prin mijloacele tehnice pe care noi ca studio le punem la dispozitie. Acestea genereaza venituri pe care le incaseaza site-urile in totalitate. Site-urile platesc impozitele in baza legislatiei din statele in care opereaza. Acestea trimit intre 25-35% din veniturile totale generate de modele catre studio (cred ca se incadreaza la impozitare la sursa in acest caz). Studio-ul isi plateste modelele si celelalte obligatii din banii incasati de la site.

Din punctul meu de vedere, sunt doua aspecte: contabil si juridic.
Nu stiu in momentul de fata cel fel de contracte de munca trebuie sa fac. Ok, facem contracte de munca pe 8 ore, le inregistram in Revisal, dar suma difera in fiecare luna, la fiecare 2 saptamani de fapt. Asadar, se nasc urmatoarele intrebari:

Activitatea se bazeaza pe comision. Procentul de baza este de 50%, care poate creste la 55% si 60%. Cum declar aceste sume contractual si cum pot vira banii catre modele?
Cum declar eu in firma sumele reale pe care le obtin in urma activitatii? Datorita exportului de servicii, nu ar trebui sa intru la TVA, ci pe micro 3%, corect? Asta inseamna 3% din venituri, deci la 720 000 USD estimati pe an, inseamna 21 600 USD doar impozit pe venit, adica 1800 USD pe luna. Ceea ce este enorm. Gresesc?
Ce impozite trebuie sa platesc pentru sumele acestea?
Cum pot declara sumele reale in contractul de munca?
Cum pot declara modelele sumele pe care le-au incasat? Ce impozite trebuie sa plateasca, unde si la ce periodicitate?
Ce fel de contract trebuie realizat intre firma si modele? Draft-ul de la ITM este egal cu 0 in aceasta speta.
Cum imi platesc modelele cu care colaborez? Le recomand sa-si deschida un cont in banca in care le virez contravaloarea comisionului?

Din lege stiu ca exportul de servicii catre SUA este scutit de TVA. Astfel, ce fel de impozite trebuie sa platesc, in conditiile in care preconizez un venit brut de aproximativ 60 000 de USD pe luna in urma colaborarii cu aceste 3 site-uri?

In ceea ce priveste soft-urile si licentele, am achizitionat absolut tot ce trebuia pentru a-mi desfasura activitatea si totul este pus la punct din punct de vedere tehnic.

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru atentia dumneavoastra si va doresc succes in afaceri.

Alte discuții în legătură

Urgent!! vanzari pe internet - cum imi platesc taxele? BogdanSM BogdanSM Dupa mai bine de jumatate de an am dus la bun sfarsit realizarea unui Manual Digital Educativ (ebook). [b]Problema:[/b] Detin un site web si doresc ca prin ... (vezi toată discuția)
Online business Brudici Brudici Salut. Impreuna cu un prieten as vrea sa deschid un website international de intermediere/vanzare/cumparare de bunuri virtuale. Am intrebari in legatura cu ... (vezi toată discuția)
Magazin online - am nevoie de un sfat user277 user277 Exista foarte multi romani implicati in diverse firme de MLM (multi level marketing) si, fara discutie, sunt multe persoane fizice care vand produsele acestor ... (vezi toată discuția)