Forum Discuţii juridice Executare silită se poate executa silit o cota parte dintr-o succesiune?
Discuție deschisă în Executare silită

se poate executa silit o cota parte dintr-o succesiune?

a murit tata in anul 2009 si s-a facut succesiunea pentru apartamentul pe care il avea in proprietate.50% mama,iar ceilalti 50% s-au impartit in cote egale indivizibile la ceilalti 4 copii, eu fiind unul dintre ei.Pe data de 2 dec 2011 am primit o somatie de plata de la un executor judecatoresc,sa platesc suma de 5000 de lei in termen de o zi,daca nu se va trece la executarea silita :sorry:.Specific ca nu am nimic pe numele meu.nici cont bancar,nici nu lucrez,decat aceasta cota parte.Aceasta suma nu am s-o pot plati niciodata, fiind enorm de mare.Este vorba de un contract de telefonie care nu a fost platit.Intrebarea mea este daca executorul judecatoresc poate executa silit cota parte indivizibila pe care o detin din acest apartament ?vor avea probleme mama si fratii mei din cauza mea?Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!mariana
trebuie vazut daca executorul judecatoresc are sau nu un titlu executoriu impotriva dvs... daca a trimis somatia fara titlu, este posibil sa nu aibe nimic...
cum pot afla daca are sau nu titlul executoriu impotriva mea?Specific ca acest executor e din VASLUI,iar eu am domiciliul in Iasi,Incuviintarea de executare silita a fost admisa de judecatoria IASI,Poate executa silit acea cota parte indivizibila?Poate executa silit ceva in Iasi ce am pe numele meu,chiar daca biroul executoresc il are in Vaslui?Specific ca am mai fost urmarita de un executor din IASI si nu a gasit nimic sa execute silit,trimitindu-mi o instiintare ca executarea silita inceteaza,deoarece nu s-a gasit nimic de executat,Pe urma a murit tata si s-a facut succesiunea,In februarie se implineau 3 ani de la aceasta actiune si intra in prescriptie,Acum firma de recuperari a apelat la acest executor din Vaslui,eu fiind din Iasi,tocmai ca sa nu se implineasca prescriptia ,cred,Va multumesc din suflet pentru promtitudine si raspuns,Sunt un pic mai linistita, mariana

De ce s-a apelat la un executor din Vaslui, apartamentul e acolo ?
Fiind vb de un abonament de telefonie, sa obtina titlu executoriu, v-au actionat in judecata, dvs nu v-ati prezentat ?
Teoretic, se poate ajunge la executarea silita a cotei dvs din ap.
Puteti iesi din indiviziune prin tranzactie la notar, mama impreuna cu fratii sa va despagubeasca pt cota dvs si atunci nimeni nu va mai avea vreo treaba cu ap. Se poate cere asta si de catre creditor
Va multumesc pentru raspuns.Nu stiu de ce s-a apelat la executor din vaslui.Prima oara s-a apelat la un executor din iasi,care mi-a trimis o citatie ca urmarirea executorie e incetata,sau suspendata,nu mai tin minte, pentru ca nu a gasit nimic de executat.Acum dupa aproape 3 ani, s-a apelat la acest executor din Vaslui,apartamentul este din Iasi,eu locuiesc in Iasi,m-au actionat in judecata si nu m-am prezentat.Ca sa pot iesi din indiviziune,ca sa nu mai poata fi urmarita cota mea parte din ap, cum trebuie sa-i spun la notar,ca vreau sa ies din indiviziune iar mama impreuna cu fratii sa ma despagubeasca pt. cota parte?sau cum trebuie sa-i spun mai exact ca sa inteleaga?Iesire din indiviziune prin tranzactie trebuie sa plateasca familia din nou 2000 lei ca sa schimbe contractul?Nu se anuleaza aceasta iesire din indiviziune care vreau s-o fac daca sunt urmarit de executor din vaslui ia apartamentul si domiciliul meu e din iasi?V:worthy:a multumesc din suflet pentru promtitudine
ContSters237654, utilizator
Cat ar fi partea dvs in bani din acea casa ?
O iesire din indiviziune costa, intrebati la notar cat. Nu ar putea revoca acea tranzactie daca din despagubirea ce o luati, veti plati si executorului o parte
Sau puteti sa ramaneti asa cum sunteti cu actele si sa vedeti in urmatoarea perioada ce se intampla.. nu ramaneti peste noapte fara cota din ap, veti avea timp sa adunati ceva bani, macar sa platiti o parte.