Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să dezbat succesiunea părinților dar sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să dezbat succesiunea părinților dar sora mea nu e de acord. Cum pot să-mi iau partea mea de moștenire și ce cheltuieli implică asta din partea mea?

Buna ziua,doresc sa stiu ce trebuie sa fac in legatura cu o mostenire fiind compusa dintr-un imobil si 5 ha. pamant

noi suntem doi frati, eu si o sora, am mai avut un frate care a decedat acum 2 ani el nefiind insurat niciodata si nici copii din vreo relatie

imobilul este compus din doua cladiri ,o cladire pe numele parintilor iar cealata pe numele bunicilor din partea tatalui el fiind singur la patinti,

stiu ca trebuie sa fac mai multe succesiuni dar sora nu doreste acest lucru, invocand ca nu are bani iar imobilul fiind in prezent locuit de fiul ei

cum pot sa imi iau partea mea de mostenire ea nevoind sa contribuie cu bani la succesiune si mai sunt si datorii la impozit,ce ar trebui sa fac si ce cheltuieli ar implica din partea mea cum pot eu sa o oblig sa plateasca partea ei?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Daca nu va intelegeti CIVILIZAT atunci puteti apela la instanta.
Solicitati prin instanta dezbaterea tuturor succesiunilor si iesirea din indiviziune.
La iesirea din indiviziune puteti solicita stabilirea de loturi, fiecare dintre dumneavoastra, urmand sa fie unic proprietar pe partea lui.
Veti plati dumneavoastra initial taxa dar instanta va obliga partea cealalta sa va achite cheltuielile de judecata, sentinta fiind titlu executoriu si putand apela, la nevoie, la executor judecatoresc.
Va sfatuiesc sa apelati la un avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
si daca ea nu vrea sa imi dea banii pe cheltuielile de judecata?
Apelați la un executor judecătoresc, și o executați silit. Nu merge că nu vrea.
Sentinta este titlu executoriu si un executor o executa silit. Nu-i dupa cum vrea cineva ci dupa cum spune sentinta.