avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... In legatura cu taxa auto 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

In legatura cu taxa auto 2012

Buna ziua, am o intrebare. Masina este fabricatie 2005 dar cumparata si inmatriculata in 2006 pe leasing. Dupa terminarea leasingului inmatriculata in 2009 pe firm SRL iar apoi vanduta peste 5 luni cumparata de mine si inmatriculata tot in 2009 pe numele meu. In caz ca o vand cel care o cumpara este obligat sa plateasca taxa de poluare?
Va multumesc.


Cel mai recent răspuns: teddy_dmy , utilizator 00:05, 22 Ianuarie 2012
Parerea mea este ca nu deoarece ati platit dv. taxa respectiva in 2009
nu aveam eu cum sa platesc taxa deoarece masina era inmatriculata deja in romania
Rog o pers de competenta juridica sa ma lamureasca in legatura cu intrebarea mea daca se poate
Va multumesc.
teddy_dmy a scris:

Rog o pers de competenta juridica sa ma lamureasca in legatura cu intrebarea mea daca se poate
Va multumesc.


nu exista nimeni sa poata raspunde?
Va multumesc
Desigur, taxa se va plati cand autovehiculul va fi instrainat. Scrie f clar in noua lege.

Alte discuții în legătură

Taxa timbru verde masina la firma leasing tedd44 tedd44 Buna ziua , am o problema la o firma de leasing , respectiv My Car Leasing . Am gasit o masina pe care acestia au finantat-i si mi-au dat-o mie in leasing . ... (vezi toată discuția)
Informare plata timbru mediu flocia flocia Bună ziua. Cum știi dacă trebuie să plătești timbrul de mediu? De exemplu o mașină cumpărată din România în 2006 în leasing. ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2012 Marius_Alexandrescu Marius_Alexandrescu Buna seara. Am cumparat in 2011 din Romania, de la un proprietar roman, o masina frantuzeasca, cu an de fabricatie 2002. Masina a fost cumparata dintr-o ... (vezi toată discuția)