Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit nelamurire depunere declaratia 100, trim IV, an 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

nelamurire depunere declaratia 100, trim IV, an 2011

Daca exercitiul financiar nu se va incheia pana la 25 februarie 2012, cum trebuie depusa decl. 100, pentru trimestrul IV a anului 2011?
- cu o suma cel putin egala cu cea din decl. 100 a trim III;
- se declara 0;
- cu impozitul aferent (de plata sau de recuperat) pentru trim IV.

Apoi se fac reglarile prin decl. 101, pana la 25 martie (aprilie) 2012.

Multumiri.
carmelalita, utilizator
Daca nu definitivati pana la 25.02.2012 D 100 se depune pana pe 25.01.2012 cu impozitul la nivelul trim.3 2011.
Va multumesc.
daca impozitul la nivelul trimestrului 3 a fost 0, se procedeaza la fel? Adica daca se declara impozitul egal cu trim 3(deci 0) se poate depune declaratia 101 pana in aprilie?
Andi24, utilizator
Corect.
daca nu se depune declaratia 100 in ianuarie, atunci se finalizeaza exercitiul financiar in februarie ? adica depunem declaratia 101 pentru ambii ani fiscali din 2011?
Multumesc anticipat...