avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sfat-drept de vizita minor- familie extinsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sfat-drept de vizita minor- familie extinsa

.cumnata mea este decedata de circa 2 ani de zile ,iar impreuna cu sotul ei au rezultat 4 copii care se afla in custodia tatalui lor in alt judet fata de cel in care locuiesc socrii mei.problema este ca de o bucata de vreme din motive doar de tatal lor stiute li se interzice copiilor orice contact cu socrii mei ,respectiv bunicii materni al copiilor(nu li se permite contactul telefonic ,vizitele la domiciliul lor si nici macar petrecerea unei perioade pe timp de vacanta la socrii mei ).din aceste motive am dori sa-i intentam un proces in care sa se stabileasca un program de vizite si alte drepturi de care pot beneficia socrii mei prevazute in legea 272/2004 art.15.nu cunoastem care sunt pasii si procedurile in acest sens.trebuie sa-l actionam in instanta la judecatoria unde este arondata localitatea individului de domiciului ?trebuie sa ne deplasam personal acolo?se poate judeca in regim de urgenta ?as fi foarte fericit daca primesc un raspuns in acest sens ,iar daca il voi primi tin sa va multumesc in numele lor .

Alte discuții în legătură

Tulburare de posesie pleseaion pleseaion buna ziua, socrul meu ,in timp ce traia ,a vandut unui baiat al finului sau, la rugamintile insistente a acestuia o bucata de teren ce o avea la capul ... (vezi toată discuția)
Custodie pop_maria pop_maria mama cu un copil din afara casatoriei.....copilul poarta numele mamei.....ii este incredintat prin hot def psre crestere..etc.....va pleca sa lucreze sezonier ... (vezi toată discuția)
Relaþia bunicilor cu nepoþii în urma divorþului BunicaMP BunicaMP În cazul divorţului în cadrul unei familii cu copii există reglementări juridice referitor la relaţia bunicilor cu nepoţii? (vezi toată discuția)