Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

La cererea mea, din motive personale, mi s-a aproba concediu fara plata de la locul de munca. Intre timp am schimbat domiciliul in alt judet unde nu am loc de munca. Intrebarea mea este daca am dreptul la indemnizatie de somaj in acest caz?
Somajul se acorda daca contractul inceteaza din motive neimputabile dv. si daca aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni de la data concedierii.
Dv. aveti contractul suspendat si nu aveti legatura cu dreptul de a fi beneficiar de somaj chiar daca v-ati schimbat domiciliul.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Multumesc