avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa demisie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa demisie

Buna ziua! Va rog sa ma informati daca la data de 20 noiembrie 2013 mi-am dat demisia de buna voie de la o companie unde am lucrat consecutiv 4 ani de zile si am gasit sa ma angajez la o societate si dupa o luna de zile poate sa ma dea in somaj beneficiez de asa ceva?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 14:36, 11 Decembrie 2013
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Conteaza cum inceteaza numai ultimul contract individual de munca.

4. Va puteti angajaja cu CIM pe perioada determinata de o luna de zile si la incetarea de drept a acestuia (art.56(1), lit.i) din Codul muncii), la expirarea termenului pentru care a fost incheiat, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

Daca ati demisionat nu veti beneficia de somaj chiar daca ati avut stagiul de cotizare la somaj.

Numai in conditiile in care contractul se incheie la initiativa angajatorului din motive neimputabile angajatului sau la finalul contractului pe perioada determinata se poate beneficia de somaj in conditiile in care ati avut stagiul de cotizare la somaj (12 luni in ultimele 24 de luni).
cyan:

1. El demisiopneaza de la un angajator si se angajeaza pentru o luna in alta parte.

2. Daca la acest ultim angajator ii inceteaza CIM din motive neimputabile poate beneficia de indemnizatie de somaj.
Dle Tudor Valeriu aveti dreptate, nu am observat, am inteles eronat ca demisioneaza de la ultimul angajator.:sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj Ianuaria Ianuaria Buna ziua, Am lucrat la o firma din 26.01.2012 pana la 31.07.2014,cand am incetat activitatea conform art. 55 lit. b din CM. Mentionez ca am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? ibazs ibazs La cererea mea, din motive personale, mi s-a aproba concediu fara plata de la locul de munca. Intre timp am schimbat domiciliul in alt judet unde nu am loc de ... (vezi toată discuția)
Somaj stelianaiv stelianaiv Buna seara! Ar putea o persoana care si-a dat demisia din Mapn, in februarie, sa intre in somaj?Si daca da, ar trebui sa ceara o adeverinta de la ultimul loc ... (vezi toată discuția)