Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii banci

In cazul in care beneficiarul unui credit bancar a decedat , datoria este preluata de mostenitori?
In cazul in care mostenitorul este un copil de 25 ani , student si fara venituri . . .? ?
Da, datoria va fi preluata de mostenitori daca se va accepta succesiunea expres sau tacit. Daca nu sunt si bunuri de mostenit, ci doar datorii, mostenitorii pot renunta la mostenire prin declaratie la notar in termen de 6 luni sau un an, functie de data decesului.
Daca sunt si bunuri de mostenit, mostenitorii pot da declaratie ca accepta mostrenirea sub beneficiu de inventar si astfel, studentul nu va plati din banii lui , ci in limita a ceea ce a mostenit
Eu as zice ca, pe noul cod civil, beneficiul de inventar se face automat, fara sa mai fie nevoie sa fie invocat de mostenitori. Adica din activ se scade pasivul si ce ramane este mostenit . Nu mai exista institutia acceptarii mostenirii sub beneficiul de inventar. Eu asa imi amintesc din ce am citit in Codul Civil. poate ma insel...
Nu va inselati, asa e , multumesc. Acum am cautat si am gasit si eu
Art. 1.108. -
(1) Acceptarea poate fi expresă sau tacită

Art. 1.114. -

(2) Moștenitorii legali și legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile și sarcinile moștenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporțional cu cota fiecăruia

Mai departe, inteleg din 1115 ca la cererea creditorului depusa la notarul competent se va face un inventar.. sa stie si acesta din ce se poate indestula ca poate, in afara de imobil mai sunt si alte bunuri

gi-jane2, moderator
Multumes si eu! Ma intreb ce se intampla cu succesorii lacomi care nu mentioneaza pasivul succesoral, la data dezbaterii succesiunii. practic in certificatul de mostenitori este trecut numai activul.