Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decont 301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decont 301

Daca sunt inregistrat ca platitor TVA si operator intracomunitar si efectuez o achizitie intracomunitara de autovehicul utilizat( inmatriculat in 2007 in Germania) am obligatia depunerii decontului special 301 si daca da pana la ce data? Multumesc!
După efectuarea achiziţiilor intracomunitare, agentul economic român va declara până în 15 luna următoare, aceste achiziţii, depunând declaraţia 390 VIES Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile/prestările intracomunitare de bunuri şi până în 25 luna următoare, taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor achiziţii prin declaraţia 301 Decont special de taxa pe valoarea adăugată.
cateldestept a scris:

După efectuarea achiziţiilor intracomunitare, agentul economic român va declara până în 15 luna următoare, aceste achiziţii, depunând declaraţia 390 VIES Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile/prestările intracomunitare de bunuri şi până în 25 luna următoare, taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor achiziţii prin declaraţia 301 Decont special de taxa pe valoarea adăugată.

Termenul decl 390 este 25 luna urmatoare.

Daca soc este platitoare de tva cf art 153 nu va depune decontul special 301, ci va declara achizitia in decontul de tva 300. Depune si decl 390 pina in 25 luna urmatoare.

Daca soc este platitoare de tva cf art 153.1 pt achizitii intracomunitare mai mari de 10000 euro depune decont 301 si plateste tva-ul. Depune decl 390 pina in 25 luna urmatoare.

Sursa: art 156.3 din CF.

Banuiesc ca in cazul prezentat este vorba de o soc inregistrata in scopuri de tva cf art 153, deci nu depune decl 301.

Initiatorul nu mentioneaza daca, fiind vorba de un bun (uzat) second hand, furnizorul nu a aplicat regimul special pt bunurile second hand. In acest caz nu se mai respecta cele de mai sus.
Imi cer scuze, intradevar potrivit OG 30/2011, declaratia recapitulativa 390 VIES trebuie depusa pana la data de 25, inclusiv, a lunii urmatoare lunii calendaristice in care ia nastere exigibilitatea TVA .