Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta si incadrare in grad de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta si incadrare in grad de handicap

va rog sa-mi spuneti , daca o persoana a fost pensionata la limita de varsta, poate, dupa o perioada de 5-6 ani, sa obtina medical si o pensionare de handicap ???
Daca este asa, persoana respectiva , primeste 2 pensii (2 cupoane), care se cumuleaza?

da se poate.........
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu permite ca o persoana sa beneficieze simultan de mai mult de o pensie din sistemul public.

2. Nu puteti, ca pensionara de limita de varsta, sa fiti pensionata de invaliditate.

3. - Nu "exista pensie de handicap".
- Banuiesc ca dvs. va referiti la "indemnizatia de handicap", care este altceva si se poate cumula cu pensia.
- Adresati-va medicului de familie sa va indrume catre medicul specialist si medicul expert care sa va stabileasca gradul de handicap.

4.Indemnizatia de handicap nu este platita de Casa de Pensii ci de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale.

maia1956 a scris:
da se poate.........

De unde ati scos asta, care este baza legala?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane