Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pensionar

Lucrez ca infirmiera intr-un spital de stat.La data de 15 august 2015 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. In conditiile in care angajatorul este de acord sa mai colaboreze cu mine, care este baza legala pentru a incheia un alt contract individual de munca si in acelasi timp sa beneficiez si de pensia pt limita de varsta? Va multumesc!
1. In speta :
- c.i.m. vechi va inceta de drept la data de 15.08.2015
- pentru a continua activitatea, trebuie organizat concurs/examen pentru ocuparea acelui post.

2. Pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu orice alt venit din salarii
Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede :
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
1. La data de 15 august angajatorul este obligat sa inceteaza, de drept, contractul individual de munca (CIM) existent.

2. Daca angajatorul doreste sa mai lucrati in continuare va poate incheia un alt CIM cu aceeasi data de 15 august si puteti cumula pensia cu salariul.

3 Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

4. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).