Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare definitiva si irevocabila

Poate fi o sentinta definitiva si irevocabila atacata? Daca cel care a pierdut nu a respectat sentinta si acum are dosar pe rol pt nerespectarea acesteia, poate avea castig de cauza?
Va multumesc
fiti mai explicit.
o hot definitiva si irevoc. poate fi atacata cu contestatie in anulare sau revizuire dar n cazurile strict prevazute de lege.
M-am casatorit cu o d-na divortata , cu un copil minor. Tatal copilului nu a platit pensie alimentara asa cum a hotarat instanta si sotia mea a facut cerere pt validarea popririi. Fostul sot nu vrea sa plateasca pt ca are impresia ca ne folosim noi de acesti bani. Este vorba de o valoare mica (500 ron lunar) dar care a crescut odata cu neplata pensiei alimentare( aprox.. 5000 ron).
Multumesc
MarinD, utilizator
consultati un avocat.
puteti sa ii faceti si plangere penala pt. nerespectarea hotararii judecatoresti
A facut plangere penala, dosarul este pe rol . Ce vreau eu sa stiu este daca poate ataca aceasta hotarare(fiind vorba de pensie alimentara, deci de nevoile unui minor ).
E dificil sa va raspundem, cum v-a spus colega se poate ataca in anumite conditii.
In plus, avand in vedere obiectul, se poate cere modificarea hotararii...
De aceea vi s-a recomandat sa mergeti intr-o consultatie la un avocat, ca nu aveam date...