avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 284/2010 si Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 284/2010 si Legea 263/2010

Am fost cadru militar si am fost trecut in retragere in anul 2011 din Ordinul ministrului apararii nationale fiind clasat inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidenta in baza unei decizii medicale a Comisiei de expertiza medico-militara.
Ma intereseaza daca pot uzita de prevederile articolului 13 aliniatul 2 din Legea 285/2010 si daca beneficiez de prevederile articolului 20 aliniatul 2 din anexa 7 a Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:10, 30 Ianuarie 2012
k27lau a scris:
Ma intereseaza daca pot uzita de prevederile articolului 13 aliniatul 2 din Legea 285/2010 (...)

Raspunsul este ''da'' numai daca, pana in data de 31.12.2011, casa de pensii sectoriala a emis decizia de pensie de invaliditate. Decizia Comisiei de expertiza medico-militara nu atesta faptul ca sunteti beneficiar de pensie de invaliditate, numai decizia de pensie atesta aceasta.


k27lau a scris:
(...) si daca beneficiez de prevederile articolului 20 aliniatul 2 din anexa 7 a Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului?

Raspunsul este "nu" intrucat, incepand cu 1 ianuarie 2011, nu mai exista pensii de serviciu, iar alineatul 2 al art. 20 din anexa 7 a Legii nr. 284/2010 se refera la personalul cu drept la pensie de serviciu. Accesati link-ul de mai jos, am dat un raspuns pe larg utilizatorului sorinpanait:
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Luni, 30 Ianuarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate politist Masaro Masaro Cum se poate ca un politist, clasat in 2011 de catre comisia medicala militara \"inapt pentru serviciu in politie\" cu grad de invaliditate de gradul II ... (vezi toată discuția)
Acordare ajutoare si plati compensatorii k27vlad k27vlad M-ar interesa daca beneficiez de acordarea drepuirilor cuvenite odata cu trecerea mea direct in retragere in baza Ordinului ministrului apararii nationale nr. ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii in cazul pensionarii pe caz de boala? (politisti) dobromir elena dobromir elena Legea nr. 285 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice ART. 13 (1) În anul 2011, dispoziţiile ... (vezi toată discuția)