Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 284/2010 si Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 284/2010 si Legea 263/2010

Am fost cadru militar si am fost trecut in retragere in anul 2011 din Ordinul ministrului apararii nationale fiind clasat inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidenta in baza unei decizii medicale a Comisiei de expertiza medico-militara.
Ma intereseaza daca pot uzita de prevederile articolului 13 aliniatul 2 din Legea 285/2010 si daca beneficiez de prevederile articolului 20 aliniatul 2 din anexa 7 a Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului?
Va multumesc anticipat.
k27lau a scris:
Ma intereseaza daca pot uzita de prevederile articolului 13 aliniatul 2 din Legea 285/2010 (...)

Raspunsul este ''da'' numai daca, pana in data de 31.12.2011, casa de pensii sectoriala a emis decizia de pensie de invaliditate. Decizia Comisiei de expertiza medico-militara nu atesta faptul ca sunteti beneficiar de pensie de invaliditate, numai decizia de pensie atesta aceasta.

k27lau a scris:
(...) si daca beneficiez de prevederile articolului 20 aliniatul 2 din anexa 7 a Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului?

Raspunsul este "nu" intrucat, incepand cu 1 ianuarie 2011, nu mai exista pensii de serviciu, iar alineatul 2 al art. 20 din anexa 7 a Legii nr. 284/2010 se refera la personalul cu drept la pensie de serviciu. Accesati link-ul de mai jos, am dat un raspuns pe larg utilizatorului sorinpanait:
www.avocatnet.ro/content/for...
Gabriela Pintea, Consilier juridic