Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe timru judiciar apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe timru judiciar apel

cine poate sa-mi spuna cam cat ar costa taxa timbru judiciar apel partaj bunuri comune.valoare imobil 356 000 roni ( valoare estimata expert nereala ). in primul proces judecatoria a hotarat 50-50 %,mie atribuindu-mi imobilul, si obligatia de a plati sulta fostei sotii in valoare de 178 000 roni. am deschis proces apel, si nu cred ca pot plati taza timbru judiciar deoarece am inteles ca e foarte mare.in plus va fi de platit si taxa timbru judiciar pe valoare imobil, care nici asta nu stiu cat va fi. precizez ca in primul proces am cerut 100% din imobil, iar in apel nu am pecizat cat la suta pretind. in caz ca nu pot plati taxele, probabil procesul nu se va mai tine.onorariul dat avocatului il mai pot recupera, daca nu va fi nevoie sa se mai prezinte la proces?eu sunt in strainatate, iar de un an circa nu am un loc stabil de munca,deci nu-mi pot permite sa platesc taxele judiciare.va multumesc anticipat
Taxa de timbru in apel ca şi in recurs este de 50% din taxa datorată la procesul in prima instanţă, deci 50% din cât v.a cerut instanţa să plătiţi la fond.
In mod legal in apel se achita 50% din valoarea platita la fond.
Daca la fond ( prima instanta) ati platit pentru valoarea de 178.000 lei, inseamna ca s-a achitat 5171 lei taxa judiciara de timbri si 5 lei timbru judiciar.
In apel trebuie sa platiti jumatate.
Onorariul de avocat il recuperarti daca se depun concluzii scrise s se ataseaza chitanta de onorariu in original.
Daca nu se achita txa de timbru, apelul va fi anulat ca netimbrat, situatie in care nu va veti mai recupera nici onorariul platit pentru apel.
Taxa este jumatate din cat s-a platit taxa de timbru pt fond, nu la valoarea expertizata.
Daca nu aveti venituri puteti solicita instantei ajutor public judiciar privind scutirea de la plata taxei de timbru.
Ma indoiesc ca veti mai primi ceva de la avocat, nu e vina lui ca nu aveti bani de taxa.
De mentionat ca daca renuntati la apel sau e anulat ca netimbrat sau insuficient timbrat ramane valabila hotararea de pe fond ( cu atribuirea imobilului si plata sultei), asa ca mai ganditi-va.
va multumesc. la fond am platit 250 lei eu si 250 lei fosta sotie, care de fapt a si deschis proces partaj.insa valoarea imoibilului era declarata ca fiind 800 000 000 lei vechi, asta inainte de expertiza. acum in apel avocata mia spus ca taxa de timbru judiciar apel va fi de circa 8000 roni,inafara de taxa timbru pe valoare imobil. e posibil asa ceva? mi se pare exagerat de mult.multumesc inca oidata

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...