Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AMORTIZARE ACCELERATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AMORTIZARE ACCELERATA

BUNAZIUA ,
IN CE CONDITII POT CALCULA AMORTIZARE ACCELERATA PENTRU ACHIZITIE AUTOTURISM ? AM INTELES CA TREBUIE SA INREGISTREZ O CERERE LA FINATE IN ACEST SENS , ESTE ADEVARAT ???
VA ROG SA IMI DATI O OPINIE LA ACEASTA TEMA .
MULTUMESC !!
Art 24, alin 6:
(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determină conform următoarelor reguli:

a) în cazul construcţiilor, se aplică metoda de amortizare liniară;

b) în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi instalaţiilor, precum şi pentru computere şi echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară, degresivă sau accelerată;

c) în cazul oricărui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară sau degresivă.

Autoturismul nu poate fi amortizat accelerat (a nu se intelege masini = autoturisme), poate fi amortizat liniar sau degresiv.
SCUZE DAR ESTE TOTAL GRESIT SA INTERPRETATI CA NU AI VOIE SA AMORTIZEZI ACCELERAT UN AUTOTURISM .
AUTOTURISM = MASINA , CE ALTCEVA AR PUTEA FI ??
autoturismul = mijloc transport

Masini, unelte si instalatii = echipamente tehnologice
(cititi cu atentie expresia: "în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi instalaţiilor". Exista cuvintul "respectiv" care inseamna ca dupa el urmeaza definitia echipamentelor tehnologice)

Vedeti si in codul de clasificare al Mijl fixe.
t.simona, utilizator
DA , CRED CA AVETI DREPTATE SI M-AM GRABIT EU IN RASPUNSUL DE MAI DEVREME.

SIGUR NU POT AMORTIZA ACCELERAT O MASINA NOUA CUMAPARATA PE FIRMA???
NE MAI POATE CINEVA DA O CONFIRMARE ???
MULTUMESC .

Care a fost pragul pentru mijloc fix in anul 2011?