Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obligativitatea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obligativitatea succesiunii

Buna seara! Socrul meu a murit în urma unui accident de mașina pe 13 ian 2012. Urmașii sunt: soția și trei copii. Ei se înțeleg foarte bine și au căzut de acord sa nu facă partajarea bunurilor. Întrebarea mea este următoarea: exista obligativitatea succesiunii moștenirii? Si dacă da, atunci este obligatoriu sa se nu se depășească 6 luni de la deces? Trebuie schimbate actele bunurilor imobile de pe numele socrului meu sau impozitele pot fi plătite în continuare pe numele sau?
danuca_dana, utilizator
Succesibilii sa dea macar declaratie de acceptare a succesiunii , in termen de 1 an de cand a survenit decesul.Dezbaterea succesiunii o vor putea face si ulterior.
Actele se vor schimba atunci cand se vor schimba si proprietarii.
Cred ca este util sa stiti ca, in cazul in care nu veti dezbate si finaliza succesiunea in termen de doi ani de la decesul socrului dumneavoastra si o veti face dupa cei doi ani, veti plati un impozit de 1% calculat si incasat la valoarea proprietatilor imobiliare cuprinse in masa succesorala, mai precis la valoarea activului net imobiliar succesoral (alin. (3), art. 77^1 Cod fiscal).
O seara placuta!