Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Se poate vinde o licenta de taxi daca este pfa?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Se poate vinde o licenta de taxi daca este pfa?

Buna seara!Avem si noi o dilema.Vrem sa cumparam o licenta de taxi de la un vecin insa licenta este pfa.Este posibila cumpararea?Si cum se procedeaza?Ce acte sunt necesare?Specific ca posesorul este foarte bolnav si am inteles ca dupa decesul sau este posibil ca licenta sa fie luata de primarie.Imi puteti da un raspuns?
In conformitate cu prevederile alin.(4) art.10 din Legea nr.38/2003, (4) Autorizaţia taxi sau orice copie conformă este unică şi netransmisibilă de la un transportator autorizat la alt transportator sau persoană fizică, asociaţie familială, precum şi de la un autovehicul la altul. Se interzice transportatorului autorizat căruia i s-a atribuit în gestiune executarea serviciului de transport în regim de taxi sau de transport în regim de închiriere să transmită autorizaţiile taxi sau copiile conforme, sub orice formă, altui transportator autorizat, transportator sau oricărei alte persoane, pentru a fi utilizate în executarea transportului respectiv.
(5) Transportatorul autorizat poate să îşi înlocuiască, la cerere, autovehiculul deţinut în condiţiile art. 4 alin. (3), pentru care a obţinut o autorizaţie taxi sau o copie conformă, după caz, cu un alt autovehicul deţinut în aceleaşi condiţii, care îndeplineşte criteriile de departajare prevăzute la art. 142 alin. (6) cu cel puţin acelaşi punctaj pe care autovehiculul înlocuit l-a obţinut la data atribuirii autorizaţiei taxi sau copiei conforme respective, în următoarele cazuri:
a) autovehiculul nu mai poate fi utilizat datorită uzurii fizice, morale, deteriorării sau furtului;
b) autovehiculul a fost casat;
c) autovehiculul a fost înstrăinat;
d) autovehiculul înlocuitor are o vechime mai mică şi obţine un punctaj superior pentru criteriile de departajare pe care le îndeplineşte.
(6) Pe baza cererii de înlocuire prevăzute la alin. (5), autoritatea de autorizare va elibera o nouă autorizaţie taxi sau copie conformă, precum şi ecusoanele corespunzătoare, cu respectarea prevederilor alin. (3) al prezentului articol şi alin. (4) al art. 11, privind vechimea autovehiculului.

Cu stima,

Luisa Mitroi
dar se poate face o asociere si sa se preia 90% din afacere si 10% sa ramana proprietarului licentei?in momentul decesului licenta ramane la asociat sau va fi preluata de catre primarie?
StingaciuF a scris:

dar se poate face o asociere si sa se preia 90% din afacere si 10% sa ramana proprietarului licentei?in momentul decesului licenta ramane la asociat sau va fi preluata de catre primarie?

PFA ul nu se poate PRELUA, dar il poate angaja ca salariat.
"Autorizaţia taxi sau orice copie conformă este unică şi netransmisibilă de la un transportator autorizat la alt transportator sau persoană fizică, asociaţie familială, precum şi de la un autovehicul la altul. Se interzice transportatorului autorizat căruia i s-a atribuit în gestiune executarea serviciului de transport în regim de taxi sau de transport în regim de închiriere să transmită autorizaţiile taxi sau copiile conforme, sub orice formă, altui transportator autorizat, transportator sau oricărei alte persoane, pentru a fi utilizate în executarea transportului respectiv".

Prin urmare, licenta este emisa pe numele unei persoane fizice autorizate, iar dreptul de utilizare ii apartine exclusiv acesteia. Licenta nu poate fi utilizata in orice mod si nu poate fi transmisa nici unei alte persoane fizice/asociatii familiale/transportator si nu poate fi transmisa de la un autovehicul la altul.
Inclusiv angajatul unui PFA nu poate folosi licenta emisa pe numele PFA-ului, intrucat legea prevede expres interdictia utilizarii de catre/transmiterii catre orice alta persoana.
In momentul decesului licenta devine nula. In momentul decesului existenta PFA-ul inceteaza de drept potrivit art. 21 al. 1 lit. a din OUG 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale.
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic

ok si la SRL cum se emite pe CUI ul FIRMEI?

in PFA poate avea salariati din cate stiu nu e valabila modificarea ?

trope_doi, utilizator