Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie

Mai deranjez cu o intrebare: daca pe citatia primita scrie ca nu este prezenta obligatorie a inculpatului, de ce pe site-ul ministerului justitiei scrie asa:"Solutie: În vederea recitării inculpatului şi emiterii unui mandat de aducere, cu menţiunea să fie însoţit, pentru inculpat"? S-a amanat termenul pentru ca nu a fost prezent, dar el a ales sa nu mearga.Repet pe citatie scrie ca prezenta nu este obligatorie si cauza se judeca in lipsa, pe fond.
BIGHY, utilizator
probabil cineva a gresit. Ori grefiera care a intocmit citatia (mai probabil) ori cea care a facut mentiunea in aplicatie
Este eroare de completare citatie
Pentru urmatorul termen va fi dispus mandat de aducere ,care va fi executat de autoritatea in drept
Deci pana la urma primeste mandat de aducere?Chiar daca pe citatie scria initial ca se judeca si in lipsa inculpatului?
BIGHY a scris:

Mai deranjez cu o intrebare: daca pe citatia primita scrie ca nu este prezenta obligatorie a inculpatului, de ce pe site-ul ministerului justitiei scrie asa:"Solutie: În vederea recitării inculpatului şi emiterii unui mandat de aducere, cu menţiunea să fie însoţit, pentru inculpat"? S-a amanat termenul pentru ca nu a fost prezent, dar el a ales sa nu mearga.Repet pe citatie scrie ca prezenta nu este obligatorie si cauza se judeca in lipsa, pe fond.

Inseamna ca instanta vrea sa audieze inculpatul si va face demersurile necesare.
Adica il va audia.
Inculpatul are si dreptul de a nu da nicio declaratie.
De asemenea, inculpatul mai are si dreptul de a-si angaja aparator.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel de care vorbesc aici este acuzat de neglijenta in serviciu dar intre timp a suferit un accident rutier urat in Ungaria si nu se poate deplasa.A vorbit cu un avocat care l-a informat ca datorita starii de sanatate nu suporta regimul de detentie.De aceea a ales sa nu se prezinta, a cheltuit zeci de milioane pe operatii la picioare si nu mai vrea sa dea bani pe avocat.Dar se pare ca instanta insista sa se prezinte chiar daca lui ii este greu sa se deplaseze(nu poate urca scarile).