Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de chirie neinregistrat la Fisc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de chirie neinregistrat la Fisc

buna ziua,
ce raspundere legala poarta un chirias care afla ca dupa 10 ani a aflat ca imobilul inchiriat in urma unui contract de inchiriere sub forma scrisa sub semnatura privata proprietarul nu a inregistrat la finante contractul pentru plata impozitului? Mentionez ca chiriasul a platit in avans toate ratele lunare pe toata intinderea contractului, adica 30 ani.
Va multumesc.
Neinregistrarea contractului de inchiriere la organele fiscale nu atrage raspunderea chiriasului. Proprietarul este cel care are o astfel de obligatie, intrucat este cel care primeste o remuneratie in urma cedarii folosintei imobilului ce se afla in proprietatea sa.
Obligatia inregistrarii contracrulkui deinchiriere revine exclusiv lacatoruluyi
Chiariasul nu are obligatia sa comunice sau sa inregistreze contract la autoritatea fiscala
pltgeorge a scris:

buna ziua,
ce raspundere legala poarta un chirias care afla ca dupa 10 ani a aflat ca imobilul inchiriat in urma unui contract de inchiriere sub forma scrisa sub semnatura privata proprietarul nu a inregistrat la finante contractul pentru plata impozitului? Mentionez ca chiriasul a platit in avans toate ratele lunare pe toata intinderea contractului, adica 30 ani.
Va multumesc.

acum stiind ca nu a inregistrat si trebuie inregistrat PURTATI o vina complicitate , faceti sesizare la finante sa nu fi ti faptas.
afaceriiolden, utilizator
Chiriaşul nu răspunde de faptele proprietarului.
afaceriiolden a scris:
acum stiind ca nu a inregistrat si trebuie inregistrat PURTATI o vina complicitate , faceti sesizare la finante sa nu fi ti faptas.

Parcurgeti atent topicul initial ,unde veti constata ca autorul a precizat concret "chiriasul a aflat dupa 10 ani imobilul a fost inchiriat...",iar obligatia inregistrarii contractului de inchiriere revine exclusiv proprietarului imobilului care de fapt este titular de rol fiscal pentru imobil