Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Calculul termenului de 30 de zile prevazut la art. 2, ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Calculul termenului de 30 de zile prevazut la art. 2, alin. 1, lit. h) din Legea nr. 554/2004

Va rog sa-mi spuneti daca termenul de 30 de zile prevazut de art. 2, alin. 1, litera h) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ se calculeaza in conformitate cu prevederile art. 101 din C. Proc. Civ., respectiv pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul. Va multumesc anticipat.
In tacerea legii, sunt aplicabile dispozitiile dreptului comun cu privire la calculul termenelor ...

Legea nr.554/2004 , art. 28 Completarea cu dreptul comun
(1) Dispozitiile prezentei legi se completează cu prevederile Codului de procedură civilă, în măsura în care nu sunt incompatibile cu specificul raporturilor de putere dintre autoritătile publice, pe de o parte, si persoanele vătămate în drepturile sau interesele lor legitime, pe de altă parte. Compatibilitatea aplicării normelor de procedură civilă se stabileste de instanÑă, cu prilejul solutionării cauzei.

In speta, raspunsul este afirmativ.