Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Opoziþie marcã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Opoziþie marcã

Am si eu nevoie de parerea unui specialist la inregistrarea marcilor.Am inregistrat o marca, dar anterior mie o alta firma a inregistrat marca verbala respectiva.Ce pot sa fac?Mentionez ca eu folosesc marca respectiva, desigur fara sa o fi inregistrat, de peste 10 ani, si nu am avut nici o problema.
Dati-mi va rog un sfat.
Buna ziua. Inteleg ca titularul marcii anterioare v-a facut opozitie la OSIM? Daca raspunsul este afirmativ si daca au trecut mai mult de 5 ani de la inregistrarea marcii anterioare dvs si stiti cu certitudine ca marca nu a fost folosita in domeniu decat de dvs, atunci puteti solicita titularului sa faca dovada folosirii.
Altfel, mesajul este cam vag si nu se intelege exact in ce sens ne solicitati ajutorul.
Poate reveniti cu detalii pentru o parere pertinenta.
Mult succes!