avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PLATITOR TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PLATITOR TVA

CU 01.08.2010- O PERSOANA JURIDICA A DEPASIT PLAFONUL DE35.000 EURO , LA CURSUL BNR DE LA ADERARE.
CONTABILUL NU A STIUT CA SE FOLOSESTE CURSUL BNR DE LA ADERARE, SI NU I-A FACUT 010, PENTRU PLATITO TVA
De atunci nu a mai depasit acest plafon.
Exista un termen de prescriptie al acestui 010, pentru a deveni platitor de TVA??
In baza carui act normativ??
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2012
ancalaur, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:50, 8 Februarie 2012
Daca la bilantul pe 2010 nu v-a intrebat nimeni (n-aveti vreo notificare) lasati-o asa. Sau daca vreti sa deveniti platitor de TVA urmati formalitatile necesare.Sfatul meu este sa controlati mai bine ce face contabilul sa nu mai ajungeti in situatii limita pentru care este foarte dificil sa dai sfaturi.Atentie raspunderea este a administratorului.
Din punctul de vedere al fiscului, in momentul in care se va constata, ca urmare a unui control, de la data de la care ati depasit plafonul veti fi tratat ca platitor de TVA chiar daca nu s-a mai depasit plafonul.

E dificil de dat un sfat. Poate e bine sa va inregistrati ca platitor de TVA prin optiune si, daca nu va avantajaza, ulterior sa va retrageti.

Oricum, actuala stare a societatii trebuie eliminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Tlatitor de tva 01.01.2009 ancalaur ancalaur DIN 01.01.2009, SOCIETATEA TREBUIA SA DEPUNA 010, PT PLATITOR DE TVA. Contabilul nu a facut-o , dar de atunci nu a mai depasit 35.000 euro la cursul ... (vezi toată discuția)
Plafon 35000 euro ani_muresan2000 ani_muresan2000 am depasit plafonul de 35000 euro la cursul de la data aderarii in luna decembrie 2009 ,cu ce data voi deveni platitor de tva si ce operatiuni contabile ... (vezi toată discuția)