Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PLATITOR TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PLATITOR TVA

CU 01.08.2010- O PERSOANA JURIDICA A DEPASIT PLAFONUL DE35.000 EURO , LA CURSUL BNR DE LA ADERARE.
CONTABILUL NU A STIUT CA SE FOLOSESTE CURSUL BNR DE LA ADERARE, SI NU I-A FACUT 010, PENTRU PLATITO TVA
De atunci nu a mai depasit acest plafon.
Exista un termen de prescriptie al acestui 010, pentru a deveni platitor de TVA??
In baza carui act normativ??
ancalaur, utilizator
Daca la bilantul pe 2010 nu v-a intrebat nimeni (n-aveti vreo notificare) lasati-o asa. Sau daca vreti sa deveniti platitor de TVA urmati formalitatile necesare.Sfatul meu este sa controlati mai bine ce face contabilul sa nu mai ajungeti in situatii limita pentru care este foarte dificil sa dai sfaturi.Atentie raspunderea este a administratorului.
Din punctul de vedere al fiscului, in momentul in care se va constata, ca urmare a unui control, de la data de la care ati depasit plafonul veti fi tratat ca platitor de TVA chiar daca nu s-a mai depasit plafonul.

E dificil de dat un sfat. Poate e bine sa va inregistrati ca platitor de TVA prin optiune si, daca nu va avantajaza, ulterior sa va retrageti.

Oricum, actuala stare a societatii trebuie eliminata.