Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se impoziteaza veniturile din chirii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se impoziteaza veniturile din chirii?

Buna ziua,
V-as ruga sa ma lamuriti daca dupa veniturile din chirii trebuie platite asigurari de sanatate sau alte taxe in afara de impozitul pe chirii; mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu program normal de lucru.
Multumesc.
Daca sunteti angajata cu contract de munca, atunci nu platiti contributia la sanatate pentru veniturile din chirii. Asta daca nu aveti mai mult de 5 contracte de inchiriere.
Buna ziua! Mama mea este pensionara, inseamna ca ea treb sa plateasca contributie la sanatate pentru veniturile din chirii? Contractul de inchiriere a fost incheiat in anul 2009 si inregistrat la finante (plateste impozitul pe venit din chirii). Daca da, cum se calculeaza? Va multumesc!
danuca_dana, utilizator
Pensionarii platesc si CASS pentru veniturile din chirii.