Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS pentru inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS pentru inchiriere spatiu

Buna ziua
Inpreuna cu sotia detinem un spatiu pe care l-am inchiriat in anul 2007.
In anul 2007 am fost salariat iar din 2008 pana in prezent sunt pensionar.
Sotia a fost salariata in perioada 2007-2008 iar din 2009 este pensionara.
Intrebare:
Pe ce perioade din 2007 pana in 2012 mi se va calcula cass pt venitul obtinut din inchirierea acestui spatiu?
Mentionez ca am primit notificare de impunere inpreuna cu penalizarile aserente.
Din 1 iulie 2012 trebuie sa platesc cass avand pensii mai mari de 740 lei?
Perioada pentru care se calculeaza contributie la sanatate este egala cu perioada inchirierii bunului.Notificarea nu prezinta si perioada pentru care s-a aplicat?
Daca aveti pensie mai mare de 740 lei, se plateste contributie pe suma reprezentand diferenta dintre valoarea pensiei si 740 lei.La aceasta se aplica 5,5%.
Cass nu se plateste pt venitul obtinut din chiria incasata?
Cuantumul de 740 lei este aplicabil pt anii dinainte de 2012?
ex: 2008,2009,2010,2011
In expunerea dvs erau 2 lucruri diferite:
1)plata CASS pentru inchiriere spatiu
"Perioada pentru care se calculeaza contributie la sanatate este egala cu perioada inchirierii bunului.Notificarea nu prezinta si perioada pentru care s-a aplicat?"

2) retinerea CASS pentru pensie mai mare de 740 lei
"Daca aveti pensie mai mare de 740 lei, se plateste contributie pe suma reprezentand diferenta dintre valoarea pensiei si 740 lei.La aceasta se aplica 5,5%."

cel putin asa am inteles eu.
Intrebarea este simpla:
Pt ce perioada platesc cass pana in 2012:
Atunci cand am fost si salariat sau numai in perioada cand am fost pensionar.
Din cate am inteles cota de 740 lei se aplica din 1 07 2012