avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS pentru inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS pentru inchiriere spatiu

Buna ziua
Inpreuna cu sotia detinem un spatiu pe care l-am inchiriat in anul 2007.
In anul 2007 am fost salariat iar din 2008 pana in prezent sunt pensionar.
Sotia a fost salariata in perioada 2007-2008 iar din 2009 este pensionara.
Intrebare:
Pe ce perioade din 2007 pana in 2012 mi se va calcula cass pt venitul obtinut din inchirierea acestui spatiu?
Mentionez ca am primit notificare de impunere inpreuna cu penalizarile aserente.
Din 1 iulie 2012 trebuie sa platesc cass avand pensii mai mari de 740 lei?
Cel mai recent răspuns: avLeon , utilizator 13:35, 24 Aprilie 2013
Perioada pentru care se calculeaza contributie la sanatate este egala cu perioada inchirierii bunului.Notificarea nu prezinta si perioada pentru care s-a aplicat?
Daca aveti pensie mai mare de 740 lei, se plateste contributie pe suma reprezentand diferenta dintre valoarea pensiei si 740 lei.La aceasta se aplica 5,5%.
Cass nu se plateste pt venitul obtinut din chiria incasata?
Cuantumul de 740 lei este aplicabil pt anii dinainte de 2012?
ex: 2008,2009,2010,2011
In expunerea dvs erau 2 lucruri diferite:
1)plata CASS pentru inchiriere spatiu
"Perioada pentru care se calculeaza contributie la sanatate este egala cu perioada inchirierii bunului.Notificarea nu prezinta si perioada pentru care s-a aplicat?"

2) retinerea CASS pentru pensie mai mare de 740 lei
"Daca aveti pensie mai mare de 740 lei, se plateste contributie pe suma reprezentand diferenta dintre valoarea pensiei si 740 lei.La aceasta se aplica 5,5%."



cel putin asa am inteles eu.
Intrebarea este simpla:
Pt ce perioada platesc cass pana in 2012:
Atunci cand am fost si salariat sau numai in perioada cand am fost pensionar.
Din cate am inteles cota de 740 lei se aplica din 1 07 2012

Alte discuții în legătură

Contributie asigurari de sanatate club-35 club-35 Am si eu o intrebare legata de plata contributiei pentru asigurari de sanatate: Persoanele care obtin venituri asimilate salariului, mai platesc CAS pentru ... (vezi toată discuția)
Cass la pensii de la 1 ianuarie 2011 oanavoicu oanavoicu Cum se calculeaza CASS-ul la pensii de la 1 ianuarie 2011? Se percepe 5,5% la intreaga pensie sau la ce depaseste 750 RON? Multumesc. (vezi toată discuția)
Oug 107/2010 pentru modificarea si completarea legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii micaela38 micaela38 Contribuţia de asigurări sociale de sănătate în valoare de 5.5% la întreaga sumă pentru pensionarii care au pensii mai mari de 740 lei este corecta? Nu ... (vezi toată discuția)