Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe conturi, nelamurire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe conturi, nelamurire

Buna ziua,

Exista doua popriri pe un salariu, una din partea unui IFN si una din partea unei persoane fizice (printr-un contract de imprumut). Angajatorul opreste 30% din venit pentru IFN si 20% pentru persoana fizica iar restul de plata se vireaza in contul angajatului. Mai departe, in baza popririi pe cont facute de executor in favoarea persoanei fizice, banca mai retine 30% din valoare virata in cont. Este posibil sau legal ca, in final, angajatul sa ramana cu 20% din salariu?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Daca aveti doi sau mai multi creditori care v-au executat silit prin poprire ,cuantumul sumei retinute din salariu nu poate depasi jumatate din acesta.
Nu este normal. Ar trebui să încercaţi să faceţi ceva in acest sens. Luaţi legatura cu un avocat şi încercaţi reducerea procentului.
Multumesc pentru raspuns, asta inseamna ca banca nu ar mai trebui sa faca si ea poprirea?
Art. 409 alin. 2 Cod procedura civila prevede ca "(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel". Formulati contestatie la executare.
Executorul judecatoresc poate face doua popriri, una la sursa (la angajator) si una la contul de salariu?