Forum Discuţii juridice Executare silită Proprire dubla.
Discuție deschisă în Executare silită

Proprire dubla.

Buna ziua. Daca este o proprire pe salariu si societatea angajatoare vireaza 30% din salariul angajatului in contul executorului acesta mai poate propri contul de salariu al angajatului?
Adrian Danut, utilizator
Buna ziua!
Daca angajatorul ii face retinere angajatului, biroul executorului judecatoresc nu are de ce sa popreasca si el( de obicei executorul judecatoresc face instiintare la banca la care salariatul are cont, ca banca sa faca poprire, dar in cazul in care poprirea se face de catre angajator, nu este cazul sa se faca si de catre banca). Pentru claritate puteti sa-i solicitati angajatorului sa trimita mail catre biroul judecatoresc ( daca nu a facut-o deja), in care sa precizeze ca a primit poprirea pentru salariat si sa precizeze banca la care se vireaza salariul. Pe baza informatiilor primite de la angajator executorul judecatoresc anunta banca sa ridice poprirea.
Daca vorbim de mai mult de o poprirea, se retine 50% din salariu, nu 33.3% ca in cazul unei singure popriri.

Aveti mai jos extras din Codul de procedura civila:
Limitele urmăririi veniturilor băneşti

Art. 729. -
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
Multumesc frumos pentru precizare. O sa solicit angajatorului sa trimita notificare si executorului si bancii.