Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladiri

Buna ziua,am urm situatie:Val cladir=364000;amortizarea calculata la data reevaluarii=30000;val dupa reevaluare=341000;mentionez ca nu a mai fost facuta alta reevaluare la cladirea respectiva.Inreg contabile ar fi:
Si.......mai departe nu sunt sigura
681-281 - 7000?????????????
2812 = 212 30000 (pt ca noua valoare de piata tine cont de faptul ca respectiva cladire are un grad de uzura)
212 = 105 7000 (pt a aduce val cladirii la noua val reevaluata)
dar urm situatie:val inv=1272000;amort=271000;val noua=1105000;nu a mai fost reevaluata.
Avand in vedere ca nu aveti alta reevaluare si ca noua valoare este mai mica , rezulta o diferenta negativa care se inregistreaza in contul 681 si este nedeductibila.
Daca aveati diferenta pozitiva din reevaluare, atunci o duceati pe contul 105.
Succes!
este corect sa inregistrez in credit 105 ata timp cat nu am mai avut o alta reevaluare anterioara deci debit 105 pt cladirea respectiva?
Dvs. aveti diferenta negativa. Aceasta se trece in 681 si este nedeductibila.
Nu puteti folosi 105 in conditiile dvs.
Succes!