Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare prestate sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare prestate sambata

Daca un angajat incadrat cu norma intreaga (8 ore/zi; 40 ore/sapt) presteaza 4 ore suplimentare sambata, cum se procedeaza:
- trebuie sa i se plateasca cele 4 ore suplimentare cu un spor de 175-100% sau trebuie sa primesca alta zi libera in loc de sambata pentru ca i-a fost afectat repausul saptamanal?
Nu confundati munca suplimentara , cu munca prestata in zilele de repaus saptamanal ...

Potrivit art. 137 alin. (1) din Codul muncii, republicat, repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
Sunt doua situatii prevazute de alin. (2) din acelasi articol in care repausul saptamanal se acorda in alte zile decat sambata si duminica:
a) in cazul in care ar prejudicia interesul public;
b) in cazul in care ar prejudicia desfasurarea normala a activitatii.

Salariatul care isi desfasoara activitatea sambata sau duminica, are dreptul la un spor la salariu stabilit in contractul colectiv de munca sau, dupa caz, in contractul individual de munca, potrivit dispozitiilor art. 137 alin. (3) din Codul muncii, republicat.

Prin urmare, daca salariatul nu beneficiaza de repausul saptamanal in zilele obisnuite de sambata si duminica, are dreptul la un spor la salariu, alaturi de alte doua zile consecutive de repaus fixate in alte zile consecutive .
asta inseamna ca, in cazul meu, o sa consider cele 4 ore lucrate sambata ca fiind ore suplimentare si o sa le platesc cu un spor de 100%?
de asemenea vreau sa va intreb daca sporul pentru ore suplimentare trebuie trecut in revisal?