Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata muncii in zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata muncii in zile libere

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati intr-o dilema: Cum se plateste un angajat pentru munca prestata in zilele libere (Sambata, Duminica si sarbatorile legale).

sunt ore suplimentare sau program normal de lucru?
program normal de lucru
Orele lucrate in timpul repausului saptamanal nu sunt ore suplimentare.

In acest sens avem dispozitiile Codului muncii:

Art. 137. - (1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Deci se platesc normal + spor la salariu si acordarea zilelor de repaus saptamanal in alte zile consecutive stabilite prin CCM sau RI.

Orele lucrate in timpul sarbatorilor legale se compenseaza cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile potrivit art. 142 alin. 1 Codul muncii.
In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.