Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical luat in somaj ... ( in primele 6 luni ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical luat in somaj ... ( in primele 6 luni )

Buna ziua,
am nevoie de un sfat de specialitate . Sunt in somaj de 4 luni si am suferit o interventie chirurgicala . Am depus certificatul medical la A.J.O.F.M. si adeverinta de venituri de la ultimul loc de munca pt a se face media veniturilor pe ultimele 6 luni .
Practic baza de calcul era formata din 2 luni - salariat si 4 luni - somaj. In ultima luna ca salariat am primit in afara salariului net si un bonus din care s-a platit impozit pe venit...asigurari de sanatate ...contributie la somaj.
La plata concediului medical nu s-a luat in calcul bonusul ci numai ultimele salarii . Consider ca am fost nedreptatita si nu stiu cum sa procedez . Unde anume ma pot adresa si care sunt modalitatile prin care sa pot contesta acest calcul eronat.
va multumesc anticipat
Veniturile din cele 6 luni anterioare intrarii in concediu medical sunt limitate conf. art.10 de mai jos.

OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
practic pt luna in care am primit bonus trebuia sa se ia in calcul o suma care sa fie egala cu limita a 12 salarii minime brute pe tara ?
Exact. Maxim 12 x 600 = 7200 lei.
multumesc f mult
Ce venit brut(salariu +bonus)ati avut in luna respectiva?Daca acest venit era de pana la 700x12=8400lei,se lua in calcul ca atare,daca depasea aceasta suma,se plafona la 8400.
Adresati-va ALOFM,platitorul si cel care a facut calculul,prezentati baza legala,art.10 OUG 158/2005.

@ana_cer,
Suntem in 2012,salariul minim brut este 700lei,nu 600...
ContSters136493, utilizator