Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizita

Am terminat divortul.
El a cerut copilul 1 luna in vacanta de vara,1 saptamina in vacanta de iarna si 2 wekenduri oe luna la domiciliu lui
El NU a adus martori; a REFUZAT ancheta sociala; a declarat ca NU are serviciu.
Eu am adus un martor care a spus ca defapt la domiciliu lui este deschis a o societate comerciala ,unde se lucreaza pe ture si se fumeaza si nu este un mediu pentru copil
Eu am adus dovada ca lucrez.
In aceste conditii judecatorul a hotarit ca poate sa o vada 2 Sambete pe luna de la ora 10-14 la domiciliu lui.
Intre timp eu m-am mutat intr-un alt oras si sunt in perioada cind pot face recurs
Eu nu vreau sa vada copilul la domiciliu lui,ci in prezenta mea la domiciliu meu sau in loc public.
Intre timp el s-a angajat cu carte de munca
Am 2 intrebari si va rog frumos sa nu ma ocoliti:
Daca fac recurs ce sanse am eu;poate judecatorul sa-i de-a program de vizita in wekenduri sau in vacante,sau se judeca doar daca se accepta ce cer eu sau nu
Si a 2-a intrebare este daca eu plec si nu ii spun unde el ma poate da in judecata ca refuz sa ii arat copilul iar daca ma da in judecata , hotarirea are sa vina la domiciliu parintilor mei ,acolo unde sunt si eu trecuta pe buletin,iar parintii mei or sa spuna ca nu stii nimic de mine unde sunt , ce se intimpla in acest caz,se poate intimpla ceva care sa ma afecteze pe mine si copil sau se renunta la caz dupa o perioada daca nu da de mine
Multumesc mult si va rog sa nu ma ocoliti
Am omis un lucru: EU AM ADUS ADEVERINTA DE LA MEDIC CUM CA FETITA ARE ASTM BRONSIC SI NECESITA PREZENTA MAMEI,SI O ALTA ADEVERINTA UNDE SCRIE CA SUFERIT O OPERATIE LA OCHI
Faptul ca ati divortat iar prin hotarare vi s-a incredintat minora, nu inseamna ca tatal a fost decazut din drepturi si nu mai are dreptul sa-si vada copilul si sa pastreze legatura cu ecesta. Singura chestiune care comporta discutii ar fi aceea in care spuneti ca instanta nu a dispus o ancheta sociala. Cu siguranta va obtine dreptul de vizita. Este un drept ce i se cuvine. Cum poate sa pastreze legatura cu minora?Chiar daca va schimbati domiciliul trebuie sa comunicati adresa, altfel riscati sa fiti acuzata de faptul ca nu respectati o hotarare data de instanta de judecata.Daca sufera de o anumita boala,nu prezenta dvstra este necesara, ci medicamentatia prescrisa si aducerea la cunostinta catre tata, pentru a nu agrava situatia micutei. Pe perioada interventiei chirurgicale nu poate sa va acuze ca nu respectati hotararea data,fiind o alta situatie ce necesita o ingrijire si supraveghere adecvata.
Incredibil #-o
Ceea ce observam este ca dumneavoastra tratati copilul ca fiind un "bun privat" si nici macar un "bun comun".
L-ati facut cumva singura?Credeti ca e drept ce faceti?Nu considerati ca fetita are nevoie si de tatic?Credeti ca e moral sa falositi copilul ca "obiect de joaca", de santaj si sa-l dati si sa-l luati cand vreti si cum vreti?:stunned:
Cateva chestiuni;
1.oricum se va stabili un program de vizitare Art.43,alin 3 Codul familiei (parintele caruia nu i s-a incredintat minorul...pastreaza dreptul la vizitarea acestuia)
2.respectarea masurilor privind incredintarea minorului Art.307 Cod Penal
3.nerespectarea unei hotarari judecatoresti Art.271 Cod Penal
Alegeti !
Iertati-ma ca-mi exprim parerea: tatal copilului dvs este de admirat. Copiii mei se lupta cu tatal lor sa-i ia macar o ora la cateva luni, acesta nu a cerut drept de vizita si a spus de fata cu fiii sai "eu o sa iau copiii CAND o sa am timp si DACA o sa am timp. Nu s-a luptat o secunda pentru ei, nu le da nici macar un telefon....Acum nu mai vor ei sa auda de el, eu ii rog sa-l sune insa au inteles ca el nu-i vrea si cred ca este mai bine sa-i las sa hotarasca singuri, pana cand lucrurile vor intra pe un fagas normal. Copiii NU SUNT UNELTELE DE RAZBUNARE ale parintilor.
Copiii trebuie sa aiba relatii si cu parintele care nu locuieste cu ei.
ContSters48380, utilizator
raza de soare a scris:

Am terminat divortul.
El a cerut copilul 1 luna in vacanta de vara,1 saptamina in vacanta de iarna si 2 wekenduri oe luna la domiciliu lui
El NU a adus martori; a REFUZAT ancheta sociala; a declarat ca NU are serviciu.
Eu am adus un martor care a spus ca defapt la domiciliu lui este deschis a o societate comerciala ,unde se lucreaza pe ture si se fumeaza si nu este un mediu pentru copil
Eu am adus dovada ca lucrez.
In aceste conditii judecatorul a hotarit ca poate sa o vada 2 Sambete pe luna de la ora 10-14 la domiciliu lui.
Intre timp eu m-am mutat intr-un alt oras si sunt in perioada cind pot face recurs
Eu nu vreau sa vada copilul la domiciliu lui,ci in prezenta mea la domiciliu meu sau in loc public.
Intre timp el s-a angajat cu carte de munca
Am 2 intrebari si va rog frumos sa nu ma ocoliti:
Daca fac recurs ce sanse am eu;poate judecatorul sa-i de-a program de vizita in wekenduri sau in vacante,sau se judeca doar daca se accepta ce cer eu sau nu
Si a 2-a intrebare este daca eu plec si nu ii spun unde el ma poate da in judecata ca refuz sa ii arat copilul iar daca ma da in judecata , hotarirea are sa vina la domiciliu parintilor mei ,acolo unde sunt si eu trecuta pe buletin,iar parintii mei or sa spuna ca nu stii nimic de mine unde sunt , ce se intimpla in acest caz,se poate intimpla ceva care sa ma afecteze pe mine si copil sau se renunta la caz dupa o perioada daca nu da de mine
Multumesc mult si va rog sa nu ma ocoliti

Va raspuns la intrebarea 2.
Daca plecati din oras va trebui sa aduceti minorul la domiciliul tatalui.sa sunteti obligata prin hotarare.
Poate face plangere penala daca nu executati hotararea judecatoreasca.