Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributii indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributii indemnizatie maternitate

Buna ziua! In cazul unei angajate care intra in concediul de maternitate de 126 de zile ce contributii trebuie sa vireze angajatorul si ce contributii i se opresc angajatei? Am inteles ca impozitul nu se opreste, dar celelalte contributii? Va multumesc!
1. Din indemnizatia pentru concediul de maternitate se retine CAS (contributia pentru pensie).
2. Mama aflata in concediu de maternitate este asigurata la sanatate fara plata contributiei pe care o plateste statul.
3. Perioada de concediu de maternitate nu este perioada de cotizare la somaj.
Dar contributiile datorate de angajator se platesc toate?
Pentru concediul de maternitate angajatorul va plati doar CAS.
Adica 20,8 % aplicat la indemnizatia de maternitate bruta?
Baza de calcul este 35% din câştigul salarial mediu brut, (2117 pt. 2012), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical(de maternitate).Cu alte cuvinte,pt. angajat
741x10,5% pt. angajator 741X 20,8%,corespunzator nr. de zile lucratoare din cm.

Multumesc pt. corectie dl.Valeriu.
ContSters136493, utilizator