Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv

prin contractul colctiv de munca 2007 -2009 pe ram asistenta sociala nr 591/26.11 2007 emitent ministerul muncii s au acordat anumite sporuri,acestea au fost preluate in ccm pe institutiei,.odata cu l330/2009 unele sporuri nu s au mai acordat incepand cu 01.01.2010 pe motiv ca sunt pe baza de ccm si nu au baza legala.
ccm pe institutie a fost declarat legal de curtea de apel CRAIOVA.
aAngajatii au dat in judecata institutie ptr incadrarea gresita (fara sporuri),am castigat la tribunal iar la ca CRAIOVA AM INCEPUT SA SE PIARDA s au se cere sa angajatorului baza legala ptr sporurile din ccm.
Dar daca aceste sporuri au fost date pe baza ccm pe ramura publicat in mo,acesta nu este baza legala,ptr ca el nu putea acorda drepturi sal ilegale s au in cel mai rau caz instanta sa solicite ministerului muncii baza legala?
cine poate sa ma ajute urgent cu aceasta speta?
La data respectiva, baza legala o constituie chiar ccm incheiat in baza Legii nr.130/1996 ... Contractele colective de muncă, încheiate cu respectarea dispozitiilor legale, constituie
legea părtilor. Idee reiterata si in fostul art. 969 din Codul civil care dispunea ca „convenţiile legal facute au putere de lege între părţile contractante” ... principiul forţei obligatorii a contractului, exprimat prin formularea pacta sunt servanda, consacra regula efectelor actului juridic civil potrivit careia actul juridic legal incheiat se impune autorilor sau autorului actului intocmai ca legea.... in alti termeni: actul juridic civil este obligatoriu, iar nu facultativ.
atunci curtea de apel de ce ne solicita baza legala a sporului prevazut in ccm pe ramura ?daca aceasta are putere de lege?
Mi se pare o solicitare care nu-si are sensul , avand in prevederile de la acea vreme cu privire la ccm incheiate la nivel de unitate ...
oug 1/2010 Art. 10
.,,In conformitate cu prevederile art. 30 din Legeacadru nr. 330/2009, la stabilirea salariilor personalului bugetar incepand cu 1 ianuarie 2010 nu vor fi luate in considerare drepturi salariale stabilite prin contractele si acordurile colective si contracte individuale de munca incheiate cu nerespectarea dispozitiilor legale in vigoare la data incheierii lor sau prin acte administrative emise cu incalcarea normelor in vigoare la data emiterii lor si care excedeaza prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009. ,,
pe aceasta se bazeaa CA si ne cere sa aduce noi baza legala a sporurilor din ccm,cu toate ca ccm pe institutie are hot definitiv dat de ca craiova
daca are cineva vreo idei?
Aceasta prevedere este aplicabila de la 01.01.2010 si nu anterior acestei date ...