Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mi se poate suspenda plata indemnizatiei pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mi se poate suspenda plata indemnizatiei pentru cresterea copilului pentru amenzile sotului?

Buna ziua! Am fost anuntata de primarie ca daca nu platesc amenzile sotului pe care le are dinaite de cununia noastra mi se opreste plata indemnizatiei pentru cresterea copilului. au acest drept? daca nu ce pot face pentru a nu plati eu aceaste amenzi?
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune

Art.12
(2) Incepand cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, beneficiarii au obligatia sa isi achite obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Asadar nu este vorba de amenzi ci de impozite si taxe pentru locuinta, teren, masina etc. adica pentru bunuri aflate in proprietatea dvs.
Va multumesc!