Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nelamuriri inainte de infiintare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nelamuriri inainte de infiintare

Buna ziua.
In urma studiului unor numeroase legi si ghiduri privind infiintarea unei firme (SRL) am ramas cu cateva nelamuriri cu care sper sa ma puteti ajuta.
Pentru a fi mai usor raspunsul le voi prezenta pe puncte.

1. daca intr-un srl cu doi asociati doar unul este student, societatea beneficiaza de vreun fel de reducere sau avantaj oferit in mod normal unui student?

2. actele care se cer a fi autentificate se pot autentifica la orice notar sau numai de catre un notar/judecator din cadrul ONRC?

3. actul constitutiv in situatia mea nu indeplineste nici una din conditiile care ii impune obligativitatea de a fi autentificat asa ca va fi realizat pe semnatura privata dar, din cate am citit orice act astfel realizat trebuie sa contina sintagma "bun si aprobat". se aplica si la actul constitutiv?

4. un singur asociat (eu) se poate ocupa in totalitate de infiintarea societati fara sa fie nevoie de prezenta celulalt asociat sau imi trebuie mandat/imputernicire din partea lui? in ce situatii inafara de completarea semnaturii private trebuie sa fie si el prezent?

5. daca declar ca societatea nu va desfasura activatea specificata in actul constitutiv conform declaratiei model 1 , am vreo obligatie ulterioara inregistrarii la ONRC, sau timp de 3 ani de zile pot sa si uit ca am firma inregistrata? si daca da ce anume?

6. la ONRC e taxabil fiecare cod caen in parte, ales in cadrul actului constitutiv sau sunt toate taxate ca un singur element? adica daca aleg mai multe platesc mai mult?

7. biroul unic din cadrul oficiului comertului de pe langa tribunalul Bucuresti, unde se infiinteaza firma pe ce strada este mai exact ca am vazut variante diferite precum : Bld. Unirii, Str. Octavian Goga nr2, Intrarea Sectorului nr. 1.

Va multumesc anticipat.
Iti voi raspunde tot pe puncte (prea dimineata pentru multe cuvinte):
1.nici un avantaj
2. actele se autentifica de notarul public. Nu exista notar / judecator in cadrul ONRC. Exista doar judecator delegat pe langa ONRC
3. "actul constitutiv in situatia mea" .. care e situatia ta atat de speciala incat sa nu necesite autentificare sau dare de data certa?
4. in afara de momentele in care trebuie sa semneze actele constitutive, mai trebuie sa fie la banca, pentru a-si depune partea de capital social, isi scoate singur cazierul judiciar, si la ONRC cand semneza declaratia pt ca ONRC-ul sa ii scoata cazierul fiscal
5. in primul rand daca declarati lipsa activitate conform declaratie model 1, dupa un timp ar trebui sa mergeti si sa declarati activitate conform declaratie model 2 (la un sediu secundar sau la beneficiar) si va trebui sa achitati op sumedenie de taxe plus timpul pana la solutionarea mentiunii. In al doilea rand constituirea societatilor comerciale se face cu scopul de a produce profit - cu activitatea suspendata nu se produce nimic #-o#-o.
Mai mult inteleg ca vreti sa beneficiati de facilitatile oferite studentilor, atunci cum se poate sa stati deoparte si sa lasati sa treaca termenul maxim de suspendare a unei activitati. Oricum nu exista "pot sa uit ca am firma" .. pt ca va trebui sa depuneti bilantul contabil .. cu sume zero .. la Finante .. deci
6. gresit .. se taxeaza "depunerea actului constitutiv", nu nr de obiecte de activitate din acesta.
7. asta intreaba un bucurestean sau cauta pe net .. din pacate sau din fericire nu sunt din zona

Multa bafta
Nu vad de ce atata agitatie, sumele de constituire pentru o persoana care vrea sa infiinteze o firma nu sunt mari. Cea mai ieftina solutie e sa mergeti la biroul de consultanta de la Registrul Comertului. Totusi aceste acte trebuie redactate de un specialist, altfel riscati sa platiti mai mult in viitor.
"Actul constitutiv nu este supus obligativităţii încheierii în formă autentică, putând avea forma unui înscris sub semnatură privată, cu excepţia următoarelor situaţii:
1. când printre bunurile subscrise ca aport în natură la capitalul social se află un teren;
2. când forma juridică a societăţii comerciale implică răspunderea nelimitată a asociaţilor sau a unora dintre ei, pentru obligaţiile sociale;
3. când societatea comercială se constituie prin subscripţie publică."

Situatia mea consta in faptul ca nu ma incadrez in nici una din situatiile de mai sus.
Darea de data certa va fi cu siguranta dar va trebui sa fie prezent si asociatul meu sa semneze actul in fata judecatorului?

Ideea este ca vrem sa inregistram firma dar pana sa pornim activitatea vrem sa punem la punct toate cele si presupun ca vor mai trece cateva luni, eu asta vroiam sa stiu daca avem ceva de facut in aceste luni cum ar fi depunerea bilantului contabil la finante (trimestrial din cate stiu) sau altele...
Poate sa va faca procura sa semnati doar dumneavostra Actul constitutiv (in fata judecatorului, notarului sau avocatului).
La punctul 7, raspunsul este: Intrarea sectorului nr. 1, sect. 3.
Raluca Balascan, Avocat
hillfingerr a scris:

Buna ziua.
In urma studiului unor numeroase legi si ghiduri privind infiintarea unei firme (SRL) am ramas cu cateva nelamuriri cu care sper sa ma puteti ajuta.
Pentru a fi mai usor raspunsul le voi prezenta pe puncte.

1. daca intr-un srl cu doi asociati doar unul este student, societatea beneficiaza de vreun fel de reducere sau avantaj oferit in mod normal unui student?

2. actele care se cer a fi autentificate se pot autentifica la orice notar sau numai de catre un notar/judecator din cadrul ONRC?

3. actul constitutiv in situatia mea nu indeplineste nici una din conditiile care ii impune obligativitatea de a fi autentificat asa ca va fi realizat pe semnatura privata dar, din cate am citit orice act astfel realizat trebuie sa contina sintagma "bun si aprobat". se aplica si la actul constitutiv?

4. un singur asociat (eu) se poate ocupa in totalitate de infiintarea societati fara sa fie nevoie de prezenta celulalt asociat sau imi trebuie mandat/imputernicire din partea lui? in ce situatii inafara de completarea semnaturii private trebuie sa fie si el prezent?

5. daca declar ca societatea nu va desfasura activatea specificata in actul constitutiv conform declaratiei model 1 , am vreo obligatie ulterioara inregistrarii la ONRC, sau timp de 3 ani de zile pot sa si uit ca am firma inregistrata? si daca da ce anume?

6. la ONRC e taxabil fiecare cod caen in parte, ales in cadrul actului constitutiv sau sunt toate taxate ca un singur element? adica daca aleg mai multe platesc mai mult?

7. biroul unic din cadrul oficiului comertului de pe langa tribunalul Bucuresti, unde se infiinteaza firma pe ce strada este mai exact ca am vazut variante diferite precum : Bld. Unirii, Str. Octavian Goga nr2, Intrarea Sectorului nr. 1.

Va multumesc anticipat.

Desi intru de ceva timp pe acest forum, inca sunt uimita de ce spun unii colegi.
Caziel judiciar pentru constituire societate comerciala ?????????? #-o, nu am mai auzit, sincer nu stiu de unde e scoasa, dar va asigur ca nu este nevoie.

Am sa va raspund la puctele 2-7 inclusiv, in ceea ce priveste pct-ul 1 nu sunt sigura si decat sa spun prosti mai bine tac.

2 Intradevar, nu exista notar/ judecator, dar daca vrei sa infiintezi un SRL care NU are aport in natura un teren, nu este nevoie sa autentifici actul constitutiv, el este valabil ca act sub semnatura privata si este suficient sa fie semnat pe fiecare pagina de catre toti asociati; consider inutil sa mergi la notar, daca legea nu impune autentificarea acestuia, sunt niste bani pe care ii dati inutil;

3. Rapunsul de la intrebarea 2 este valabil si aici. Nu este obligatoriu sa contina sintagma "bun si aprobat".

4. Administratorul societatii comerciale poate sa faca demersurile necesare la ORC pentru infiintarea acesteia, fara a avea procura din partea celorlalti asociati

La infiinatrea unei societati comerciale, printre altele, este nevoie de o declaratie pe proprie raspundere din partea fiecarui asociat + specimenul de semnatura pentru administrator.
Acestea se pot da la notar sau in ziua in care este fixat termenul de judecata se da in fata judecatorului delegat, daca optezi pentru ultima varianta NU se platesc taxe, la notar platesti cca 50 lei pentru fiecare.

In concluzie, daca da declaratia si specimenul de semnatura (daca este cazul) la notar nu este nevoie sa se prezinte la ORC, daca alege sa mearga in fata judecatorului delegat trebuie sa mearga la ORC, dar numai la termenul de judecata nu si in ziua in care se depune dosarul.

5. Chiar daca nu vei desfasura activitate pe firma, se depun niste declaratii pe 0 la administratia financiara, pentru mai multe informatii trebuie sa vb cu un contabil va stii sa-ti spuna mai multe.
Ulterior cand incepi sa desfasori activitate se depune declaratia model 2, dar nu se platesc o sumedenie de taxe si nici nu dureaza mult, te costa cel mult 100 lei si dureaza 5 zile lucratoare

6. Nu se taxeaza fiecare cod CAEN in parte, nu are importanta daca ai inclus tot CAEN-ul (cu anumite restrictii) sau numai o parte.

Taxele de infiintare care se platesc la ORC nu depasesc 400 lei.

7. Nu stiu sa-ti spun exact strada, dar trebuie sa ajungi la Piata Muncii la metrou si cand te duci spere stadion se vede o biserica, in fata ei faci dreapta si ai ajuns.

In mare cam asta e.

Multa bafta!