Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschidere succesiune

tatal meu a murit acum 1 saptamina, mama este diagnosticata cu Alzheimer. actul de deces al tatalui precum si actul de proprietate al apartamentului parintilor sint la sora mea, care nu vrea sa deschida succesiune. ce ar trebui sa fac pentru a putea sa deschid sucesiune? de 2 ani de zile de cind sora mea pastreaza actul de proprietate al parintilor, nu stiu daca nu s-au produs modificari - prin vinzare-cumparare sau donatie - in privinta proprietarului.
In primul rand, mergeti la notar si dati o declaratie de acceptare a succesiunii.
După aceea, solicitaţi un duplicat după actul de deces (la primărie) şi adresaţi-vă instanţei pentru dezbaterea succesiunii.

Eventual, angajaţi un avocat.

Cereţi autorităţii tutelare numirea unui curator pentru mama dumneavoastră, dacă nu cumva a fost pusă deja sub interdicţie şi s-a numit un tutore.

Liviu S.Bordaş
va multumesc. eu sint curator pentru mama mea.
Nu cred că pentru dezbaterea succesiunii puteţi fi curatorul mamei (tutore, dacă a fost pusă sub interdicţie). E acolo un conflict de interese: şi moştenitor în nume propriu, şi curator al unui alt moştenitor.

Soluţia va fi numirea unui alt curator.

Liviu S.Bordaş
NU cereti numirea unui curator de catre primarie, ca nu e atributia lor numirea unui curator pentru reprezentarea interzisului in proces impotriva curatorului numit deja de Autoritate... Nu stiu daca m-am facut inteleasa...
Solicitati inca prin cerere numirea de catre instanta de judecata, se face in sedinta publica, aveti text in Procedura civila, dureaza mai putin... Veniti in instanta direct cu o persoana care e dispusa sa faca asta...

In plus, dv. sunteti curator sau tutore, ca nu am inteles exact, mama dv. are discernamant, e capabila sau e pusa sub interdictie?