Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Martora la divort....NU vreau !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Martora la divort....NU vreau !

O amica m-a citat drept martora la divortul ei iar eu nu vreau sa ma duc.In plus,mi se v-a trimite instiintare acasa ?Ce patesc daca nu vreau sa merg sau nu pot din cauza serviciului ?
Daca ti-a dat deja numele trebuie sa mergi caci pina la urma vei lua amenda,iar pentru servici vei primi motivare.
Nu-i necesar sa minti la proces, raspunzi la intrebari, scurt si la obiect, iar unde crezi ca ti-ai dezavantaja amica, poti spune ca nu stii sau ai uitat.
Poti fi martor fara sa superi pe sotul amicei tale.
Tocmai ca nu vreau sa am probleme cu el si ea a facut acest lucru fara sa ma intrebe pe mine,fara acordul meu.Dar sa zicem ca eu nu stiu nimic,primesc instiintare acasa?
Da
Bun dar ea nu stie adresa mea.Iar eu daca nu primesc acea instiintare?Pot sa nu ma prezint pe acest motiv ?Cat este amenda?