Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data reluarii activitatii si incetare CIM cf art. 55, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data reluarii activitatii si incetare CIM cf art. 55, lit. b) Codul muncii dupa CCC

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme privind reluarea activitatii dupa CCC, si depunerea demisiei cf. 55 b CM:
Pe data de 02.03.2012, copilul meu implineste 2 ani.
1. Care este data de reintoarcere la serviciu?
2. Ce ne facem daca data de reintoarcere la serviciu este in weekend?
3. Cu ce data se face suspendarea incetarii?
4. Cu ce data se face reluarea activitatii?
5. Cu ce data se face demisia?
6. Cu ce data se inregistreaza urmatorul contract de munca?
7. In ce data trebuie sa ma prezint la noul loc de munca?

Va multumesc!

Art.55 lit b din Codul Muncii se refera la incetarea cim cu acordul ambelor parti.Aceasta nu este o demisie ,iar consecintele sunt total diferite.
Da... am inteles. M-am exprimat gresit: in loc de "demisie", este de fapt incetare CIM cu acordul partilor
@ Bubinubi

1/4. data revenirii din CCC = 03.03.2012 , dar reluarea efectiva a serviciului se face in data de 05.03.2012

2. data incetarii suspendarii = 02.03.2012

3. incetarea raportului de munca se poate face cu data incetarii CCC ... in speta, data de 03.03.2012

4. urmatorul c.i.m. se poate incheia cu data inceperii activitatii data de 03.03.2012.
Buna ziua,
in primul rand vreau sa precizez ca am renuntat la incetarea CIM cu acordul partilor, dorind sa-mi reiau activitatea la acelasi loc de munca. In al doilea rand, astazi am luat legatura cu inspectorul de resurse umane care mi-a spus ca imi inregistreaza si incetarea suspendarii CIM pt CIC si reluarea activitatii cu aceeasi data (02.03.2012). Cum este bine? Daca data incetarii suspendarii este 02.03.2012 si data reluarii activitatii este 03.03.2012, nu inseamna discontinuitate in munca?

Va multumesc!
O alta varianta gasita pe un site este ca data incetarii suspendarii = data reluarii activitatii = 03.03.20212. Cum este de fapt?
Bubinubi, utilizator