avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce este un SRL D?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce este un SRL D?

Buna ziua
Ce este un SRL D si unde pot afla mai multe informatii?
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 08:25, 6 Martie 2012
Conditiile pe care trebuie sa le indepliniti ca sa infiintati un SRL - D si incadrarea in program sunt:
a) este societate comerciala cu raspundere limitata-debutant (SRL-D), care functioneaza pe durata nedeterminata, in conditiile Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si ale ordonantei de urgenta nr. 6 din 09.02.2011;
b) se incadreaza in categoria microintreprinderilor in conditiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale ordonantei de urgenta nr. 6 din 09.02.2011;
c) este infiintata de un intreprinzator debutant, ca asociat unic, sau de cel mult 5 (cinci) intreprinzatori debutanti asociati. Conditiile pentru intreprinzatorul debutant trebuie indeplinite de fiecare dintre asociati, asa cum se prevede in Art. 3.1 al prezentului Ghid;
d) este administrata de asociatul unic, de unul sau mai multi administratori dintre asociati;
e) are in obiectul de activitate cel mult 5 (cinci) grupe de activitate prevazute de clasificarea activitatilor din economia nationala in vigoare (CAEN Rev 2).



www.avocatnet.ro/content/for...
Cititi aici pentru detalii:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl-d  am o firma infiintata acum aprox. 5 ani, care are activitatea suspendata si pe care nu am avut activitate in realitate, dar probabil 2-3 luni la inceput, pana ... (vezi toată discuția)
Facilitati firme nou infiintate ancaciu ancaciu ce facilitati au firmele nou infiintate :impozit pe profit ,viramente salarii (vezi toată discuția)
Pot sa-mi infiintez un srl-d si apoi sa aplic pt o finantare nerambursabila? LianaG LianaG Doresc sa obtin o finantare nerambursabila pentru infiintarea unei ferme. Stiu ca pentru ca sa pot incepe demersurile pentru asa ceva trebuie sa am o ... (vezi toată discuția)