Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal - retinere circumsntanta atenuanta 73 lit b.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal - retinere circumsntanta atenuanta 73 lit b.

Pe scurt:
In cazul in care am conversat cu o domnsioara pe internet, iar prietenul domnisoarei profitand de faptulul ca avea acces la adresa de Yahoo Messenger a domnisoarei a minat cum ca ea ar fi fata, a apelat la ajutorul unei alte fete (sa zicem) pt. a ma atrage in capcana, i se poate retine acestuia atenunta de la 73 lit. b ?

Art. 73 C.pen. - Circumstanţe atenuante
Următoarele împrejurări constituie circumstanţe atenuante:
....
b) săvârşirea infracţiunii sub stăpânirea unei puternice tulburări sau emoţii, determinată de o provocare din partea persoanei vătămate, produsă prin violenţă, printr-o atingere gravă a demnităţii persoanei sau prin altă acţiune ilicită gravă.

In speta, actiunea victimei trebuie sa fie de o agresivitate deosebita, grava, de natura sa cauzeze faptuitorului o stare de puternica tulburare sau emotie încât sa nu se abtina de la o riposta prin savârsirea infractiunii.
freelis te-ai uitat peste documentele trimise de mine?
eu nu inteleg nimic.
consider ca doar aceasta intrebare pe forum nu are logica.
circumstante atenuante pentru ce ?
Pentru ca as fi vorbit cu prietena lui pe internet, si el ar fi devenit gelos deci era sub o puternica stare emotiva din cauza mea !?
care este fapta ?