Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz medical
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz medical

Buna ziua
Am fost internat de mai multe ori in diverse spitale de psihiatrie de catre membrii familiei exclusiv pe fondul unor neintelegeri familiale . Personalul medical si politistii care m-au dus la spital au refuzat sa-mi comunice cine m-a reclamat si de ce am fost dus la spital . Am aflat mai tarziu de la o asistenta medicala motivul pentru care medicii refuzau sa-mi spuna ce s-a intamplat , taica-miu sub pretextul ca sunt violent le cerea acestora sa nu-mi comunice cine m-a reclamat . Le oferea in acest scop plicuri cu bani si cadouri . In spital mi s-a interzis accesul la orice mijloc de comunicare pentru a nu putea lua legatura cu un avocat sau cu prietenii mei sa ma scoata din spital . La un moment dat unul dintre medici mi-a spus chiar ca nu voi iesi din spital pana nu voi semna ca am fost de acord cu internarea . Am refuzat insa mai m-a tinut o saptamana in spital , inchis in spatele unor gratii , pana am semnat .Am fost nevoit sa semnez , eram in pericol sa-mi pierd si serviciul daca continuam sa stau in spital . De curand am aflat ca in hrana mi se puneau , tot de catre membrii familiei , unele medicamente , eliberate de catre un medic al carui pacient nu sunt . Am adus acest fapt la cunostinta unor prieteni care , desi le-a venit greu sa creada ce le-am spus , m-au insotit la cabinetul doctorului respectiv . Am ajuns aici si intrucat medicul nu era prezent am discutat cu asistenta medicala care nu stia cine sunt , desi medicul nu are multi pacienti . Medicul a recunoscut in prezenta martorilor ca nu m-a vazut de patru ani , timp in care a eliberat familiei retete medicale pe numele meu .Medicamentele au fost decontate la Casa de Asigurari , fara stirea si acordul meu . In acest scop taica-miu s-a folosit de o copie a cartii de identitate , pe care mi-a furat-o . La fel au ajuns datele mele in posesia medicului ce-i elibera medicamentele .Doctorul a recunoscut ca tot ce scrie in fisa medicala este ce i-a comunicat tatal meu .In legea 487/2002 se spune ca diagnosticul se pune exclusiv prin discutii cu pacientul . A mai afirmat ca mi-a pus diagnosticul schizofrenie dupa ce m-a vazut o singura data si ca si-a dat seama de acest lucru de cand am intrat pe usa .Am fost odata sa discut cu ea , mi-am dat seama ca este incompetetenta si am plecat . Taica-miu a aflat ca am fost acolo si i-a cerut doctorei sa-mi faca o fisa medicala si sa-i elibereze medicamente pe numele meu . In toate sursele documentare pe care le-am consultat se afirma ca diagnosticul schizofrenie se pune numai daca sunt prezente unele manifestari timp de 6 luni , dupa ce sunt excluse posibile cauze fizice sau de alta natura . A afirmat ca sunt bine in momentul de fata numai pentru ca iau pastilele pe care mi le elibereaza , medicamentele bineinteles nu mai le iau de cand am aflat ca erau puse in mancare si am adus la cunostinta tuturor prietenilor de cand se intampla acest lucru , cateva luni . A mai afirmat ca exista o dispozitie a Ministerului Sanatatii ca eu sa fiu expertizat si inchis intr-un sanatoriu . Este inregistrata facand aceasta afirmatie .
Stia dinainte care va fi rezultatul expertizei , voi fi pus sub interdictie .
Doctora a mai afirmat ca a discutat datele mele personale cu vecinii si politistii Sectiei de Politie de care apartin . In Legea sanatatii mintale se specifica ca datele pacientului sunt confidentiale , eu nici macar nu sunt pacientul ei . In privinta vecinilor minte , acestia chiar au intervenit in momentul in care am fost agresat de politisti si au facut si fotografii in care se vede ca am fost agresat . La spital am fost dus in catuse .
Tot ce a afirmat doamna doctor a facut-o in prezenta martorilor si camerei de luat vederi .
In legea 487/2002 se spune ca este nevoie de acordul persoanei in cauza pentru a fi pacientul unui medic , acord pe care acest medic nu-l are , chiar i-am comunicat ca nu doresc a fi pacientul dansei . In lege se mai specifica ca avea obligatia sa-mi comunice daca luam medicamente si sa-mi comunice efectele secundare ale medicamentelor .In total a incalcat prin actiunile ei douasprezece articole din Legea sanatatii mintale , pe langa faptul ca nu a respectat indicatiile producatorului de medicamente .
Medicamente respective au efecte secundare foarte neplacute - obezitate , dischinezie , eruptii cutanate , etc . In prospectul medicamentului se mentioneaza ca greutatea pacientului trebuie monitorizata si trebuie testat daca pacientul prezinta alergii la compusii acestuia .Cum am spus eu nu sunt nici macar pacientul acelui medic . Din cauza medicamentului m-am ingrasat aproximativ 35 kg . Am ajuns de la greutatea ideala sa fiu mai mult decat obez , luand medicamentele acestea fara ca eu sa stiu. De cand nu mai iau medicamentele am slabit 10 kg .
Taica-miu a recunoscut ca mi-a pus medicamente in mancare si el era psihiatrul meu de fapt .Este inregistrat facand aceasta afirmatie . Tot ce au scris medicii in fisele medicale reprezinta de fapt opinia lui iar medicii doar furnizau medicamente . El nu are nici un fel de pregatire medicala si o pregatire sumara in general .
Tot taica-miu mai afirma ca obiectele personale , inclusiv corespondenta si o incercare literara , au ajuns la doctori si IML fiind considerate probe impotriva mea . Corespondenta si numeroase alte obiecte mi-au fost furate de catre membrii familiei .
Eu stiu bine ca exista articole ce sanctioneaza nerespectarea secretului corespondentei , nerespectarea vietii private si furtul insa unul dintre medici chiar a recunoscut ca mi-a citit corespondenta .
Stiu ca probabil pare greu de crezut tot ce v-am comunicat , dar afirmatiile doctorei si ale tatalui meu sunt inregistrate . Am si filme in care se vede foarte clar ca el este persoana violenta in familie .
In inregistrari mai afirma ca are pe cineva care asteapta ‘’un semnal’’ ca eu sa fiu legat si inchis . Nici n-as crede dar a mai facut acest lucru de cateva ori .
Doctora ce ‘’m-a tratat’’ ultima data mai afirma ca la Spitalul Domnita Balasa mi s-a pus tot diagnosticul schizofrenie desi eu am iesit in prezenta reprezentantului legal de atunci si a doi martori cu alt diagnostic . La celasi spital desi am refuzat mi s-a luat sange cu forta , cu ace ce nu erau sigilate . Era practica curenta in acel spital , banuiesc ca la fel este si acum .
La nici o internare dintre cele trei de care ‘’am beneficiat’’ nu mi s-au adus la cunostinta drepturile , mai mult mi s-a obtinut consimtamantul prin constrangere , explicandu-mi-se ca daca nu-mi dau consimtamantul va fi mai rau si voi sta mai mult in spital .
Cativa ani am mai ‘’beneficiat ‘’ de acelasi tratament administrat in hrana , cu retete eliberate de catre un alt medic .Am inregistrari din care reiese ca eu nici nu stiu cine este acest medic ce le elibera retete pe numele meu . Banuiesc ca exista evidenta eliberarii acestor medicamente la Casa de Asigurari .
Pe numele meu nu exista nici o plangere la Politie cu exceptia celor facute de tatal meu . Nu stiu daca exista nici acestea , politistii veneau acasa si ma duceau la spital refuzand sa-mi comunice care este motivul actiunii lor . Stiu ca el afirma ca sunt violent dar evident nu a putut prezenta nici o dovada pentru ca nu se intamplase nimic .
Impotriva tatalui meu exista plangeri , inclusiv pentru incendierea unor terenuri agricole .
Maica-mea afirma la un moment dat ca ea face ce vrea intrucat a facut meditatii cu fiul fostului commandant al Sectiei de Politie de care apartin . O am inregistrata in momentul in care ma ameninta in momentul in care o intreb de acest lucru .
Tatal meu i-a pus la dispozitie doctorului pentru a se justifica la Colegiul medicilor corespondenta si o incercare literara , acestea fiind furate de acasa . Nuvela a fost prezentata de medic ca fiind un eveniment pe care eu il consider real . Va rog sa-mi spuneti daca poate fi folosit asa ceva de catre doctor pentru a justifica ca eu sunt bolnav . Eu nici nu mai stiu ce am scris , acestea fiind furate in urma cu multi ani , una dintre scrisori in urma cu zece ani .
Mi-am rugat prietenii sa-mi comunice daca in sursele documentare pe care le-am gasit recunosc ca as avea vreun simptom al schizofreniei . Nu mi-au gasit nici un simptom al bolii respective , desi caracteristicile bolii le-ar putea observa oricine , pentru ca sunt evidente . Printre altele izolare sociala , eu din contra nu suport sa stau singur . Alt simptom memorie deficitara , la ultima internare am trecut ireprosabil testul de memorie , banuiesc ca psihiatrul respectiv nici nu s-a uitat pe el . A si recunoscut ca ma considera bolnav exclusiv pe baza declaratiilor membrilor familiei si ca ea nu-si poate da seama daca cineva este bolnav din discutia cu pacientul .
La un moment cand au mai incercat sa ma interneze , medicul de garda , fiind de fapt singurul medic ce a discutat cu mine dintre cei la care a apelat sa ma interneze , mi-a comunicat ca nu are nici un motiv sa ma retina .
Va rog sa-mi raspundeti ce actiuni penale si civile pot lua impotriva medicilor si membrilor familiei si cum imi pot recupera obiectele personale inclusiv corespondenta , diploma de absolvire a liceului , etc .
Dupa cum am spus am inregistrari a majoritatii celor afirmate de membrii familiei si dotorul ce le elibera medicamente .
Cum pot afla ce medicamente s-au mai eliberat pe numele meu si de catre ce medic ?
Este suficient sa fac o cerere la Casa de Asigurari ? Cu ceva timp in urma fara sa fiu pacientul vreunui medic , fara sa fiu consultat de nimeni am gasit cantitati mari de Rispolept in sifonier .
Va multumesc
Cazul dvs. este destul de complicat.
Inainte de a se actiona in instanta trebuie facut un studiu de caz aprofundat.
Este greu de spus mai mult fara a se analiza actele medicale, posibilele situatii de fapt, etc.
Multumesc pentru raspuns . Medicii refuza a-mi elibera copie dupa actele medicale . Unul dintre ei a refuzat a-mi elibera copia in prezenta a doi martori si camerei de luat vederi . In schimb tatal meu afirma ca lui i s-au eliberat copii pe care intentioneaza a le duce la IML .
Imi poate raspunde cineva cum imi pot recupera corespondenta si diploma de absolvire a liceului ? Sunt acasa incuiate intr-un dulap .
Esti sigur ca nu suferi de schizofrenie?
Pai sunt sigur . Sunt simptomele pe mai multe site-uri medicale . N-am nici un simptom din cele enumerate , mi-am facut toate testele pe care le-am gasit pe net . Mi-am rugat si niste prieteni sa-mi confirme ca n-am simptomele , unii dintre ei fiind chiar medici .
Unele dintre simptome sunt memoria deficitara si iq scazut < 80 . La spital mi-au testat memoria si iq-ul . La testul de memorie am reprodus totul fara nici o greseala . IQ - 158 . Daca ma intrebi din cauza ca ti se pare putin probabil ce-am relatat asa au crezut si cele doua persoane ce au venit cu mine la doctora , pana cand au auzit-o pe aceasta recunoscand ca tot ce scrie in fisa medicala e ce i-a spus taica-miu si ca nu m-am vazut cu ea de patru ani. Asa au procedat toti medicii ce m-au tratat , il ''consultau'' pe taica-miu si-mi puneau mie diagnostic .In Legea Sanatatii Mintale se specifica ca diagnosticul se pune exclusiv prin discutii cu pacientul caruia trebuie sa i se comunice daca ia medicamente si efectele secundare ale acestora .Mie-mi puneau medicamentele in mancare . Probabil de asta nu vor sa-mi dea dosarele si-au dat seama c-au gresit si o sa fie evident ca ce ce scrie in fisele medicale nu prea are legatura cu mine . Unele dintre persoanele din spital care chiar sufereau de schizofrenie erau in asa hal ca le era dificil chiar sa mai articuleze cuvinte , nu este cazul meu , daca-l intrebam pe vreunul cum il cheama era sigur ca este vreun personaj istoric . Chiar este la mine in cartier unul schizofrenic , nu iese din casa zile in sir si cand paraseste domiciliul isi ia maceta cu el convins ca este in pericol , nu-mi este caracteristic sa fac asa ceva . Cum spuneam am inregistrari cu ce s-a intamplat in ultima vreme pe care le-am dat la toti prietenii sa le aiba in caz ca mai am vreo problema , asa ca poti fi sigur ca nu mi s-a parut . M-as duce si la Comisia IML sa-mi fac expertiza dar unii din membrii comisiei sunt chiar cei ce ''m-au tratat'' , ceilalti sunt colegii lor . Cum de s-au nimerit chiar astia sa-mi fie medici pentru mine este o enigma desi cred ca nici paranoic nu sunt . Am intrebat o cunostinta avocat daca este ceva legal in ce mi s-a intamplat si m-a asigurat ca nu . Chiar mi-a spus ca in nici un domeniu nu poate cel ce ofera un serviciu sa te forteze sa apelezi la el . Cand i-am comunicat doctorei ca nu poate hotara unilateral sa-i fiu pacient mi-a zis ca voi fi declarat fara discernamant si atunci taica-miu va hotara ce medic am . Eu chiar cunosc ceva legislatie si stiu ca si daca as fi bolnav ea tot nu este acoperita ca elibereaza retete pe numele meu fara sa-mi fie medic . Daca crede ca mi-e medic trebuie sa arate acordul meu in acest sens . Asa se specifica in legea 487/2002 si pe site-urile medicilor onesti ce practica psihiatria la noi in tara ca forma de tratament si nu ca represiune . Eu o intreb de ce le da medicamente la ai mei sa mi le puna in mancare si doctora imi spune ca voi fi trimis la IML sa-mi faca expertiza cei ce au procedat ca si ea . Ti se pare metoda de tratament ? Stiu si ca este suficient sa ma duc la Politie sa cer sa mi se recupereze corespondenta si sa se aplice art. 195 C. pen. dar cum spuneam membrii familiei ii cunosc pe politisti si nu vor sa ia nici o masura impotriva lor .
Sunt sigur ca n-am nici o boala psihica , nici macar de vreo banala depresie nu sufar . Avand in vedere ca toti prietenii mei , toti avand studii superioare , imi spun ca n-am nimic caracteristic acestei boli , iar cel ce m-a internat are zece clase si-i este dificil chiar sa acorde subiectul cu predicatul , cred ca am toate motivele sa nu ma indoiesc . Mai ales ca l-am inregistrat afirmand ca el este medicul meu si este deranjat ca nu sunt umil in fata lui .
Corespondenta si alte obiecte sunt in camera lor incuiate in dulap . Bineinteles ca pot lua o surubelnita si sa deschid dulapul pentru a recupera ce-i al meu de fapt , dar ''oamenii legii '' ii protejeaza de fapt pe cei ce au comis furtul si alte abuzuri impotriva mea .
Asta este unul dintre motivele pentru care m-am adresat acestui forum .
Aici sunt simptomele schizofreniei :
[ link extern ]
Sa zicem eu sunt bolnav si nu-mi dau seama de simptome dar cand zeci de persoane se uita la aceste caracteristici ale acestei boli si se mira cum as putea avea asa ceva (idei delirante , halucinatii , dezorganizarea vorbirii ,dezorganizarea comportamentului ,afect nepotrivit , saracirea vorbirii , comportament autist , etc ) . Asa ceva poate observa oricine , nu trebuie sa fii medic . Cum sa fiu autist daca eu aproape in fiecare zi ma intalnesc cu prietenii ?
Nu sunt prieteni imaginari si doctorii au inceput sa recurga la amenintari cand le-am spus ca nu prea seamana ce scrie in fisele lor cu ce se intampla in viata mea reala si ce stiu cei ce ma cunosc .
Doctora in momentul cand m-a vazut mi-a zis ca sunt bine pentru ca iau medicamentele ei , dar eu nu le mai luam de luni de zile si mi-am anuntat prietenii de acest lucru . Cand i-am spus ca nu le mai iau mi-a zis ca o sa fiu fortat . Ti se pare un comportament onest ? Probabil ca vrea sa iau medicamente in continuare sa nu se vada ca le-am luat degeaba , in mancare , fara sa stiu macar . Are toate motivele sa-si doreasca acest lucru , deoarece din cauza medicamentelor ei am ajuns de la greutatea ideala la a fi mai mult decat obez . Eu , sa zicem , sunt bolnav si nu percep corect realitatea , dar prietenii mei zic ca m-a mutilat cu ce mi-a facut . Se specifica in prospectul medicamentului ca are acest efect secundar , chiar se spune ca greutatea pacientului trebuie monitorizata . Se mai spune ca trebuie testat daca pacientul are alergie la compusii acestuia . Eu nici nu stiam ca le iau . De cand nu le mai iau am slabit 10 kg , atat de nociv era efectul acestor medicamente asupra mea .
Avand in vedere ce mi-a spus cunostinta avocat ca tot ce mi s-a intamplat este ilegal chiar ma intrebam de ce nu mi se raspunde pe forum dar probabil ca raspunsul este in intrebarea ta , pare greu de crezut ce-am relatat .
Dar este real .
Inainte de ultima internare , am reusit sa-mi sun reprezentantul legal de atunci si i-am spus ca sunt ridicat de Politie , fara motiv , fara mandat . Dupa lasarea intunericului , dupa ora 0.00 ca sa nu vada vecinii . Nu m-a crezut , mi-a zis ca nu se poate intampla asa ceva in Romania . Telefonul mi-a fost smuls din mana ca sa nu mai pot comunica cu cei apropiati sa ma scoata din spital . A doua zi avocatul a venit sa ma scoata din spital adus de cei ce au observat incidentul si s-a convins ca totul era real .