Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

productie

intru-un raport de productie contul 701 trebuie sa fie egal cu 711?
Nu, 711 este contul prin care se executa productia la cost de achizitie, iar contul 701 este contul prin care se inregistreaza vanzarea produselor finite.

deci este poisibil ca 601=711?
Da, 601 poate fi egal cu 711, cu conditia ca tot ce imi intra ca materie prima sa se si produca, urmand sa se si vanda.

multumesc tare mult! :)
In 711 se inregistreaza cheltuielile facute pentru a realiza produsele finite (materii prime, materiale, energie, salarii etc.).

Daca singurele cheltuieli facute sunt cele cu materiile prime, atunci 601 = 711.