avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract perioada determinata

Buna ziua,

Imi spuneti si mie va rog frumos daca am un contract pe perioada determinata dupa data de 14.06.2012-14.09.2012,decizia de incetare o fac ,56 cu lit. i,o fac incepand cu data de 14.09.2012?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:26, 24 Septembrie 2013
O faceti cu data de 15.09, 14.09 fiind ultima zi de lucru.
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
......

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
daca am un cim pe perioada determinata din 01.02.2012 pana in 01.04.2012, pe care trebuie sa-l incetez la termen am urmatoarea situatie:
data incetarii este in 01.04.2012 si totodata e si data la care operez incetarea in Revisal.
pe de alta parte consider ca ultima zi de lucru a salariatului este ultima zi lucratoare din luna
martie.
in situatia mentionata, in Revisal eu operez data incetarii: 01.04.2012
iar in declaratia 112, data incetarii activitatii ultima zi lucratoare din luna martie?
multumesc
daca contractul de munca pe perioada determinata se termina pe data de 21.08.2013 cu ce data ii fac incetarea 56 lit i,
Eu am dus revisal pe data de 21. Am procedat corect?
Data incetarii = 21.08.2013 , data la care se completea si se transmite REVISAL-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract perioada determinata mihaelahory mihaelahory Buna ziua, daca am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata, 3 luni pt derularea unu proiect, si pe 15 martie se incheie contractul, cand l-am ... (vezi toată discuția)
Revisal valentinaanghel valentinaanghel Pentru un CIM perioada determinata (01.03.2012-30.06.2012) suspendat in luna iunie sunt corecte urmatoarele inregistrari in revisal: 01.06-30.06.2012 ... (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata silvia99 silvia99 va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu ... (vezi toată discuția)