Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme demisie

Mi-am dat demisia. Mi-am facut preavizul pe care l-am mentionat in cererea de demisia, conform contractului de munca pe care il am cu angajatorul.
Angajatorul refuza sa imi semeneze demisia si sa imi dea fisa de lichidare ca sa imi inchei socotelile cu el.
Ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc.
Faceti o sesizare la ITM.
Si pana la rezolvarea situatiei sunt obligat sa muncesc in continuare?
Angajatorul trebuie sa va comunice decizia de incetare a c.i.m. prin demisie ... Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.

Raportul de munca al dvs va inceta la expirarea termenului de preaviz.
Ok. Va multumesc pentru raspunsuri.
In acest caz acum, la expirarea preavizului, imi incetez si activitatea si pentru a-mi putea face fisa de lichidare am sa ma adresez ITM-ului in cazul in care angajatorul ma impiedica sa imi fac aceasta fisa sau reufuza sa imi dea drumul.
Puteti pleca linistita dupa terminarea preavizului ..nu are cum sa va opreasca ...nota de lichidare este un document care nu are la baza niciun act normativ ... angajarea la un nou loc de munca nu este conditionata de prezentarea acestui act ...